ویلیام دوبوآ

ویلیام دوبوآ
متولد ۲۳ فوریهٔ ۱۸۶۸(۱۸۶۸-02-۲۳)
برینگتون بزرگ، ماساچوست، ایالات متحده
مرگ ۲۷ اوت ۱۹۶۳ میلادی (۹۵ سال)
آکرا، غنا
ملیت آمریکایی
رشته فعالیت تاریخ، جامعه‌شناسی، حقوق مدنی و سیاسی
دانش‌آموختهٔ
دانشگاه هاروارد
دانشگاه هومبولت برلین
دلیل شهرت سیاهان آمریکا را ساختند
تأثیرات ویلیام جیمز
جوایز جایزه صلح لنین
امضا

ویلیام ادوارد برگهارت دوبوآ (به انگلیسی: William Edward Burghardt Du Bois)، (زاده ۱۸۶۸ - درگذشته ۱۹۶۳) نویسنده و اندیشمند آمریکایی و از مخالفان تبعیض نژادی در ایالات متحدهٔ آمریکا بود.

او تبار آمیختهٔ آفریقایی، فرانسوی، هلندی و سرخ‌پوستی داشت، اما همواره خود را یک آمریکایی آفریقایی‌تبار به شمار می‌آورد:

می‌خواهم در عرصهٔ دانش و ادبیات نامی بلند بیافرینم و این‌گونه نام نژادم را بزرگ دارم.

او در دانشگاه‌های فیسک و برلن تحصیل کرد و سرانجام دورهٔ دکتری را در دانشگاه هاروارد گذراند. او نخستین آفریقایی‌تباری بود که به این درجه نایل آمد. پایان‌نامهٔ دکتری او، «منع بازرگانی بردگان آفریقایی» بود که نخستین پایان‌نامهٔ این دانشگاه در زمینهٔ پژوهش‌های تاریخی به شمار می‌رفت.

ویلیام دوبوآ فعالیت‌های خود را با نبردهای رسانه‌ای آغاز کرد. او دیدگاه‌های خود را در مقاله‌هایی هم‌چون «ارواح مردم سیاه» بازتاب می‌داد، در مقاله‌های دیگری نیز به صاحب‌منسبان آفریقایی‌تباری که ایشان را وابستهٔ سفیدپوستان می‌دانست حمله می‌کرد.

در سال‌های پس از ۱۹۰۴ میلادی بسیاری از آفریقایی‌تباران تحصیل کرده، انجمن‌هایی تشکیل دادند و از او پشتیبانی نمودند. از جملهٔ ایشان، ویلیام مونروئه تراتر، مدیر مجلهٔ بوستون گاردین و از هم‌دوره‌ای‌های ویلیام دوبوآ در دانشگاه هاروارد بود.

در تابستان ۱۹۰۵ میلادی، دوبوآ به همراه بیست و نه تن از نخبگان آفریقایی‌تبار به برگزاری همایشی در آبشار نیاگارا دست زد. در این همایش، او رسماً هدف نبرد خود را اعلام کرد. مشارکت کنندگان همایش، بیانیه‌ای صادر کردند و خواهان برابری همهٔ افراد در بهره‌مندی از حقوق انسانی و الغای تبعیض بر اساس رنگ پوست شدند.

وی در آتلانتا به خاک سپرده شد

منابع

  • کوارلز، بنجامین، ابراهیم یونسی، سیاهان آمریکا را ساختند، انتشارات خوارزمی، چاپ اول، مرداد ۱۳۵۵ خورشیدی، تهران.
<>
تبلیغات