گاردین

نامواره گاردین

گاردین (به انگلیسی: The Guardian) یک روزنامهٔ بریتانیایی است که از سال ۱۸۲۱ میلادی منتشر می‌شود. این روزنامه ابتدا در شهر منچستر منتشر و منچستر گاردین نامیده می‌شده است، اما از سال ۱۹۵۹ عنوانش به گاردین تغییر یافت و در سال ۱۹۶۴ نیز دفتر مرکزیش به لندن منتقل شد. هفته‌نامهٔ خواهر این روزنامه، آبزرور نام دارد.

روزنامه گاردین در بسیاری از مواقع، به راحتی از سیاست های دولت بریتانیا به شدت انتقاد کرده و حتی دولت و دولت مردان را به باد تمسخر گرفته. به عنوان مثال، گاردین در زمان ورود بریتانیا به جنگ های افغانستان و عراق، یکی از منتقدین جدی و صریح دولت کارگری تونی بلر بود .

گاردین هر روز هفته یک ضمیمه به اسم G۲ (یا همان گاردین دوم) را نیز منتشر می کند که به طور مرتب و ثابت، هر روز اخبار مربوط به یک حوزه خاص را پوشش می دهد؛ به عنوان مثال هر دوشنبه بحث های مرتبط با میدیا یا رسانه را دنبال می کند که این شامل اخبار مربوط به رسانه و حتی آگهی های استخدام برای شغل های رسانه ای نیز هست .

بخش آنلاین گاردین مثل هر رسانه موفق دیگری، به اهمیت نقش مخاطب توجه کرده و امکانات مختلفی را برای ارتباط دو طرفه بوجود آورده که یکی از جالب ترین و معروف ترین آنها، بخشی است به اسم Comment is free… (یا نظر دادن آزاد است). کاربران سایت می توانند به راحتی نظرات خود را در زمینه های مختلف بنویسند که معمولاً بدون ویرایش هم منتشر می شوند؛ البته به شرطی که قوانین و ارزش های گاردین را نقض نکرده باشند. نکته جالبی که مسئول بخش نظرات سایت به آن اشاره کرد این بود که "بعضی از کاربرها انتظار دارند که بدلیل آزادی بیان، هرچیزی را که دلشان می خواهد بنویسند و ما هم موظف به انتشارش هستیم. در حالی که ما یک شرکت خصوصی هستیم و طبیعتاً این حق را داریم که نظرات را بر اساس معیارها و قوانین خودمان ویرایش کنیم. با این وجود، همه تلاشمان را می کنیم که تا حد امکان، نظرات را بدون ویرایش یا با کمترین حد ویرایش منتشر کنیم."

تبلیغات