کنتربری

مختصات: ۵۱°۱۶′۳۰″ شمالی ۱°۰۵′۱۳″ شرقی / ۵۱.۲۷۵۰۰° شمالی ۱.۰۸۶۹۴° شرقی / 51.27500; 1.08694

Canterbury
—  کنتربری  —
کلیسای جامع کنتربری، ثبت شده فهرست میراث جهانی یونسکو
-
نشان رسمی
لقب: «»
موقعیت کنتربری در کشور انگلیس
—  موقعیت سیاسی  —
کشور  انگلستان
ناحیه جنوب شرقی انگلستان
شهرستان کنت
بنیانگذاری
شهردار -
—  موقعیت جغرافیایی و زمانی  —
وسعت شهر ۱۴۱٫۲۲ کیلومتر مربع
ارتفاع متر
ناحیه زمانی ۰+(از GMT)
۱+(از BST)
—  جمعیت  —
جمعیت ۴۳٫۴۳۲ نفر (آمار سال ۲۰۰۱)
تراکم جمعیت کیلومتر مربع
—  ارتباط با شهر  —
کد پستی -
پیش شماره ۰۱۲۲۷
وبگاه رسمی: www.canterbury.gov.uk

کنتربری(به انگلیسی: Canterbury) شهری‌است در مرکز بخش کنتربری در شهرستان کنت در ناحیه جنوب شرقی انگلستان. کنتربری بر سر راه رودخانه استاوِر جای گرفته‌است. کنتربری مرکز اداری بخش کنتربری نیز هست.

کنتربری آثار تاریخی چندی را در خود جای داده‌است، برای نمونه بازمانده‌های حصار شهر در روزگار چیرگی روم و نیز دژ کنتربری.

برپایهٔ سرشماری سال ۲۰۰۱ جمعیت این شهر ۴۳٫۴۳۲ نفر است.

تاریخچه

از روزگار پیش از تاریخ آثاری از زندگی در کنتربری دیده شده‌است. کهنترین سندهای تاریخی آن سامان را زیست‌گاه سلتها خوانده‌اند. در سدهٔ یکم میلادی رومیان بر آن دست یافتند و استحکاماتی در آن ساختند.

رومیان در آغاز سدهٔ پنجم بریتانیا را رها کردند. در این زمان جز چند کشاورز کسی در شهر نماند و در عمل کنتربری تا سد سال آینده متروک ماند. با رسیدن آنگلوساکسونها به بریتانیا دوباره کسانی از این مردمان در این شهر سکنی گزیدند. یوتها شاخه‌ای از آنگلوساکسون‌ها - که در این شهر جاگیر شدند- آنجا را کانتوارابوره - به معنای دژ مردمان کنت- خواندند.

در پایان سدهٔ ششم که مسیحیت به بریتانیا راه یافت کنتربری از سوی پاپ مرکز مسیحی انگلستان گشت. در سدهٔ نهم دانمارکی‌ها آسیب بسیاری را به کنتربری زدند. در دور دوم از تازش‌های دانمارکی‌ها در ۱۰۱۱ اسقف اعظم کنتربری الفژ هم کشته‌شد. ویلیام فاتح با کمترین مقاومتی به این شهر درآمد. ویلیام دستور ساخت برج و بارویی چوبی را برای این شهر داد. در سدهٔ دوازدهم دژ روزگار رومیان دوباره بازسازی شد. پس از این زمان کنتربری که قدیسان مسیحی چندی را به خود دیده‌بود به صورت زیارت‌گاهی برای مسیحیان درآمد. این موضوع خمیرمایهٔ حکایت‌های کنتربری در سدهٔ چهاردهم میلادی گشت.

در سدهٔ چهاردهم طاعون کشتار بسیاری از باشندگان کنتربری کرد. در سدهٔ هودهم جمعیت قابل توجهی از باشندگان شهر را فرانسوی‌زبانان پروتستان پناهنده به انگلستان تشکیل می‌دادند.

شهرهای خواهر

پانویس

  1. Cantwaraburh
تبلیغات