نشان ملی مکزیک

نشان ملی مکزیک
Escudo Nacional de México
نشان رسمی فعلی مکزیک
اطلاعات کلی
کشور  مکزیک
تاریخ رسمیت ۱۶ سپتامبر ۱۹۶۸ میلادی
اجزا پایه کاکتوس که روی آن یک عقاب طلایی در حال خوردن یک مار است
توضیح اجزا این نشان از پیشگویی باستانی آزتک ها می آید. این پیشگویی از محل مورد نظر برای بنیاد شهر تنوشتیتلان سخن می گفت. در جایی که یک عقاب طلای در حال خوردن یک مار، بالای یک کاکتوس نشسته باشد.
دیگر بلوط و برگ بو به طور هلال دور عقاب طلای
نوع کاربرد ملی
آرم‌نوشته ایالات متحدهٔ مکزیک

نشان ملی مکزیک (اسپانیایی:Escudo Nacional de México) در حال حاضر نماد مهمی در سیاست کشور مکزیک و همچنین فرهنگ این کشور در طول قرن ها بوده است.

این نشان یا علامت دولت یک عقاب طلایی مکزیکی را به تصویر می کشد که بر روی یک کاکتوس در حال خوردن یک مار است. این نشان به بنیاد شهر تنوشتیتلان و تمدن آزتک ها بر می گردد. آزتک ها در انتظار به پیش آمدن یک پیشگویی باستانی بودند که قبیله های سرگردان در آن زمان به دنبال آن بودند، این پیشگویی از محل مورد نظر برای بنیاد یک شهر بزرگ که باید به دست آنان ساخته شد سخن می گفت. در جایی که یک عقاب در حال خوردن یک مار، بالای یک کاکتوس نشسته باشد. این نشان به تُر رسمی در مهر ایالات متحدهٔ مکزیک و همچنین دولت فدرال، ایالتی و شهری به کار گرفته می شود.

افسانهٔ تنوشتیتلان

افسانهٔ تنوشتیتلان پیرامون محل مورد نظر برای بنیاد یک شهر بزرگ چنین میگفت:

بروید و ببینید کاکتوس وحشی را: و در آنجا خواهید دید ساکت عقاب را که بر روی آن قد علم کرده است. آنجا غذا می خورد ، آنجا پرهایش را شانه می کند، و با آن قلب شما خوشحال خواهد شد: آنجا قلب کوپیل "Copil" است که شما در آبهایی که می پیچند و می پیچند پرتابش کردید!، آنجا آمده و افتاده، و در میان سنگ ها، در غارها که میان نی ها و جگن ها هستند، از قلب کوپیل "Copil" یک کاکتوس وحشی جوانه زده، آنجا خواهیم بود و آنجا پادشاهی خواهیم کرد! آنجا صبر خواهیم کرد و همه نوع از مردم را پیدا خواهیم کرد. سینه های ما، سر های ما، پیکان های ما، سپرهای ما، آنجاست که نشانشان خواهیم داد: آنجاست که همه آنان که در اطراف ما هستند فتح میکنیم! اینجا خواهد بود، پایدار شهر ما تنوشتیتلان! آنجایی که عقاب فریاد می کشد، بالهایاش را باز می کند؛ آنجا که او غذا می خورد و آنجا که ماهی ها پرواز میکنند، آنجا که مارها عرصه می کنند و سوت می زنند! این مکزیک تنوشتیتلان خواهد بود، و بسیار چیزهای دیگری اتفاق خواهند افتاد.

آزتک ها این مکان را پیدا کردند و شهر تنوشتیتلان را در سال ۱۳۲۵ میلادی (۷۰۳ خورشیدی) بنیاد کردند، فرهنگ پر رونق و توسعه در این شهر به راه افتاد و تمدن آزتک ها بر قبیله های دیگر در سراسر مکزیک تسلط پیدا کردند. جزیره ای کوچکی که تنوشتیتلان در آن بنیاد شده بود هر روز بزرگ تر و بزرگ تر می شد تا اینکه، تبدیل به بزرگترین و قدرتمند ترین شهر در آمریکای میانه شد. مسیرهای تجاری که کالاها را از خلیج مکزیک به این مکان می آوردند، همچنین از اقیانوس آرام و حتا به نظر میرسد از امپراتوری اینکا بر پا شده بودند. در قرن ۱۵ میلادی این شهر پایتخت امپراتوری مشیکا (آزتک) بود، و امروزه شهر مکزیکو سیتی در همین مکان است.

پیشینهٔ نشان رسمی مکزیک

  •      ملی
  •      غیر ملی
مکزیک پیش از استقلال
شمال آمریکایی - اسپانیا نو - مکزیک آمریکایی
۱۵۳۵ — ۱۸۲۱
۱۷ آوریل ۱۵۳۵
۲۷ سپتامبر ۱۸۲۱
مکزیک پس از استقلال
کشور مکزیک - امپراتوری مکزیک
جمهوری مکزیک - ایالات متحدهٔ مکزیک
۱۸۲۱ — ۲۰۱۷
۲ نوامبر ۱۸۲۱
۱۴ آوریل ۱۸۲۳
۱۴ آوریل ۱۸۲۳
۱۵ ژوئیه ۱۸۶۴
۱۵ ژوئیه ۱۸۶۴
۱۹ ژوئن ۱۸۶۷
۱۹ ژوئن ۱۸۶۷
۱ آوریل ۱۸۹۳
۱ آوریل ۱۸۹۳
۲۰ سپتامبر ۱۹۱۶
۲۰ سپتامبر ۱۹۱۶
۵ فوریه ۱۹۳۴
۵ فوریه ۱۹۳۴
۱۶ سپتامبر ۱۹۶۸
۱۶ سپتامبر ۱۹۶۸
امروز
تبلیغات