مورمون‌ها

مورمون‌ها
جمعیت کل
بیش از ۱۵ میلیون نفر
مناطق دارای جمعیت قابل توجه
 ایالات متحده آمریکا حدود ۶٫۵ میلیون نفر
 مکزیک حدود ۱٫۲ میلیون نفر
 برزیل حدود ۱٫۱ میلیون نفر
 فیلیپین حدود ۶۳۰٬۰۰۰
 شیلی حدود ۵۶۰٬۰۰۰
 پرو حدود ۵۰۰٬۰۰۰
 آرژانتین حدود ۳۸۰٬۰۰۰
دین‌ها
مورمونیسم
معبد کلیسای مورمون‌ها در شهرسالت‌لیک‌سیتی

مورمون‌ها گروه مذهبی و فرهنگی مرتبط با شاخهٔ اصلی جنبش قدیسان آخرالزمان مسیحیت احیاگر هستند که با جوزف اسمیت در بالاایالت نیو یورک در دههٔ ۱۸۲۰ شروع شد.

مورمون‌ها آیین خود را «جنبشی احیاگر» می‌دانند و بر این باورند که تعالیم، آداب و رسوم و سازمان کلیسا که بر اثر نافرمانی بشر در قرون اولیه میلادی به ورطهٔ نابودی سپرده شده بود، از طریق وحی الهی به جوزف اسمیت احیا شده است. جمعیت مورمون‌ها به دلیل نرخ بالای زاد و ولد و گرویدن در دهه‌های اخیر به میزان شایان توجهی رشد کرده است و از ۳ میلیون نفر در سال ۱۹۷۰ به ۱۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است.

تاریخچه

در سال ۱۸۲۳ میلادی، جوزف اسمیت که در آن زمان هیجده سال داشت، مدعی شد که الواحی پنهانی ملقب به «الواح زرین» را یافته که تاریخ گروهی از قوم بنی اسرائیل را بازمی‌گوید که در عهد عتیق از ارض اقدس به آمریکای شمالی مهاجرت کردند. بنا به این روایت، تفرقه و نافرمانی این گروه خشم خدا را برانگیخت و سرانجام بر اثر جنگ‌های داخلی، آن‌ها هلاک شدند. یکی از پیامبران این قوم، موسوم به «مورمون» سرگذشت آن‌ها را نوشت که توسط پسرش «مورونای» پنهان شد. جوزف اسمیت این الواح را به کمک ابزار خاصی از جمله عینک مخصوصی که هم‌راه آن الواح زرین یافت، ترجمه و در سال ۱۸۳۰ تحت عنوان «کتاب مورمون» منتشر کرد.

پانویس

  1. "2010 Statistical Report for 2011 April General Conference".  (The LDS Church claimed a membership of over 14 million in 2010); Bushman (2008, p. 1) (reporting 13 million members of the LDS Church in 2008, and noting 250,000 members of the non-Mormon Community of Christ); D. Michael Quinn (Summer 1998). "Plural Marriage and Mormon Fundamentalism". Dialogue: A Journal of Mormon Thought (31 (2)): 1–68.  (estimating the number of so-called Fundamentalist Mormons at around 20,000).
  2. http://www.mormonnewsroom.org/facts-and-statistics/country/united-states
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ آیا میت رامنی مسیحی است؟، بی‌بی‌سی فارسی
  4. "LDS / Mormon Church Statistics, 2015". RoundelMike.com. Retrieved 13 September 2015. 
  5. "Mormons more likely to marry, have more children than other U.S. religious groups". Pew Research Center. 22 May 2015. Retrieved 13 September 2015. 
<>
تبلیغات