مجمع‌الجزایر

مجمع الجزایر مرگوی (Mergui)
دریای مجمع الجزایر در فنلاند، بزرگ‌ترین مجمع‌الجزایر گیتی از نظر تعداد جزیره‌ها

مجمع‌الجزایر، گروه یا زنجیره‌ای از جزیره‌ها است. به عبارت دیگر، مجمع‌الجزایر به تعداد زیادی جزیره در یک منطقه گفته می‌شود. مجمع الجزایر معمولاً در دریاهای آزاد یافت می‌شوند ولی گاهی هم ممکن است در کنار آن‌ها یک تکه زمین بزرگ نیز وجود داشته باشد؛ مثالی از این حالت اسکاتلند است که ۷۰۰ جزیره در پیرامون آن قرار دارند. مجمع الجزایر اغلب آتشفشانی هستند و در طول مناطق فرورانش یا تفتگاه‌ها تشکیل می‌شوند. اما فرایندهای بسیار دیگری نیز ممکن است در تشکیل آن‌ها از جمله سایش و رسوب‌گذاری نقش داشته باشند.

انواع

بسته به خاستگاه زمین‌شناسی، پیدایش جزایر را می‌توان به "جزایر اقیانوسی"، "قطعات قاره‌ای" و "جزایر قاره‌ای" تقسیم کرد. جزایر اقیانوسی به طور عمده، خاستگاه آتشفشانی دارند. قطعات قاره‌ای وابسته به یک توده زمین هستند که به دلیل جابجایی تکتونیکی از یک توده قاره‌ای جدا شده‌اند. به مجموعه‌ای از جزایر که در نزدیکی ساحل قاره تشکیل شده‌اند جزایر قاره‌ای می‌گویند. هنگامی که آنها از همان فلات‌قاره را تشکیل شده باشند نمایانگر ویژگی‌های همان فلات‌قاره هستند.

اندونزی، فیلیپین، ژاپن و نیوزیلند، جزایر بریتانیا، باهاما، یونان، هاوایی، آزور و نیویورک نمونه‌های خوبی شناخته‌ای از مجمع الجزایر هستند. پر جمعیت‌ترین مجمع الجزایر جهان در اندونزی است. مجمع الجزایری که بیشترین جزیره را در خود دارد در ساحل شرق سوئد است. که به دومین مجمع الجزایر بزرگ جهان در فنلاند وصل می‌شود.

جستارهای وابسته

پانویس

  1. Whittaker R. J. & Fernández-Palacios J. M. (2007) Island Biogeography: Ecology, Evolution, and Conservation. New York, Oxford University Press
  2. "Indonesia". The World Factbook. Central Intelligence Agency. 4 December 2008. Archived from the original on 10 December 2008. Retrieved 7 December 2008. 
  3. List of archipelagos by number of islands
تبلیغات