قوبلای‌خان

قوبلای خان
پنجمین خاقان امپراتوری مغول
(خان بزرگ مغول‌ها)
نخستین امپراتور دودمان یوان
امپراتور چین
دوران ۵ مه ۱۲۶۰–۱۸ فوریه ۱۲۹۴
تاجگذاری ۵ مه ۱۲۶۰
نام کامل ستسن خان
زادروز ۲۳ سپتامبر ۱۲۱۵
مرگ ۱۸ فوریه ۱۲۹۴ (۷۸ سال)
محل مرگ دادو (خان بالیغ)
آرامگاه بورخان خالدون، استان خنتیی
پیش از تیمور خان
پس از منگوقاآن
کاخ شیزو
دودمان یوان
پدر تولوی
مادر سورقاقتانی بکی
دین بودایی تبتی

قوبلای‌خان یا کوبلای‌خان (به انگلیسی: Kublai Khan؛ به فرانسوی: Kubilai Khan) (زادهٔ چهارشنبه ۲۳ سپتامبر ۱۲۱۵ میلادی برابر با ۱ مهر ۵۹۴ خورشیدی - درگذشتهٔ پنج‌شنبه ۱۸ فوریهٔ ۱۲۹۴ میلادی برابر با ۳۰ بهمن ۶۷۲ خورشیدی در پکن) یکی از نوادگان چنگیزخان بود که بین سال‌های ۱۲۶۰ تا ۱۲۹۴ (میلادی) میلادی حکومت کرد و به‌این‌ترتیب، پنجمین خانِ بزرگ امپراتوری مغول بود. پس از تقسیم امپراتوری، کوبلای چین (و به‌این‌ترتیب لقب «خان بزرگ») را ازآنِ خود کرد و سلسلهٔ یوان را در سال ۱۲۷۱ میلادی در این کشور بنیاد نهاد. او پسر تولی‌خان و برادر بزرگِ هولاکو بود، که در ایران حکومت می‌کرد.

از وقایع مهم این امپراتور، حمله به ژاپن بود، که در هر دو لشکرکشی، توفان نابه‌هنگام (که ژاپنی‌ها از آن به‌عنوان کامی‌کازه، به‌معنی «طوفان خدا» یا «معجزه» یاد می‌کنند) باعث شکست نیروی دریایی مغول‌ها و عقب‌نشینی آنان به‌سوی چین شد.

در زمان کوبلای‌خان، سفرنامه‌نویس مشهور ایتالیایی، مارکو پولو نیز به چین سفر کرد و مدت زیادی در دربار او مشغول بود.

به تخت نشستن قوبیلای قان

هنگامی که منگوقان در حال فتح چین جنوبی بود برادر دیگر خود که اریق بوقا نام داشت را به جای خود برای حکومت کردن قرارداده بود. و خواستار آن بود که بعد از مرگ خود وی را به عنوان جانشین خود اعلام کنداما با مرگ منگوقان سه برادر او یعنی قوبیلای هلاکو اریق بوقا بر سر حانشین شدن با یکدیگر درگیر و به رقابت پرداختند. هلاکو ایران را فتح کرذ قوبیلای در فتح چین پیروز شده بود و اریق بوقا در مرکز حکومت خود را خان معرفی نمود. و از اعضای خاندان مغول حامیانی یافته بود.

قوبیلای که با فتح چین و برقراری ارتباط نزدیک با چینیان از ایستادگی سپاه و نیروها با خود اطمینان حاصل کرده بود در اوایل سال 658 هجری در شهر کنجافو یکی از شهر های چین شمالی یا ختای مجلسی ترتیب داد خود را خان جدید مغول معرفی کرد و در فصل بهار بر تخت فرمانروایی نشست .

تبلیغات