فیلیپ دوم (اسپانیا)

فیلیپ دوم پادشاه اسپانیا
پادشاه اسپانیا ، پرتغال و انگلستان و ایرلند
دوران پادشاه ناپل
۲۵ ژوئیه ۱۵۵۴-۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸
پادشاه اسپانیا
۱۶ ژانویه ۱۵۵۶-۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸
پادشاه پرتغال
۱۵۸۱-۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸
لقب(ها) اسپانیا
پرتغال
زادروز ۲۱ مهٔ ۱۵۲۷(۱۵۲۷-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۲۱)
زادگاه وایادولید، اسپانیا
مرگ ۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸ میلادی (۷۱ سال)
محل مرگ مادرید، اسپانیا
پیش از فیلیپ سوم
پس از شارل اول
همسران ماریا مانوئلای پرتغال
ماری یکم انگلستان
الیزابت دوفرانس
آن اتریش
دودمان دودمان هابسبورگ
پدر کارل پنجم
مادر ایزابلای اتریش
دین کاتولیک رومی
امضا

فیلیپ دوم (به اسپانیایی: Felipe II) (زاده ۲۱ مه ۱۵۲۷ - درگذشته ۱۳ سپتامبر ۱۵۹۸)، پادشاه اسپانیا بود و دولت مرکزی در اسپانیا تشکیل داد. سرداران فیلیپ دوم در نبرد سن‌کانتن پیروز شدند و فرانسویان را به امضای عهدنامهٔ کاتو کامبرزی واداشتند. فیلیپ، برای آن‌که تا حدی با فرانسه روابط دوستانه برقرار کند، الیزابت دوفرانس، دختر هانری دوم پادشاه فرانسه را به زنی گرفت؛ تا در روابط خارجی خود ثباتی به وجود بیاورد. فیلیپ، پایتخت را از تولدو به مادرید انتقال داد. در دوران فیلیپ دوم، سازندگی در اسپانیا به اوج خود رسید.

فیلیپ دوم، مذهب را در اسپانیا تابع دولت ساخت. او همواره خود را کاتولیک می‌نامید و بر حفظ وحدت مذهبی تأکید داشت. فیلیپ، مسلمانانی را که پس از پذیرفتن آیین کاتولیک، هنوز عبادات را به شیوه‌ای اسلامی انجام می‌دادند، تحت فشار قرار داد. او در سال ۱۵۶۷ دستوری صادر کرد و هرگونه اجرای مراسم اسلامی، استفاده از زبان عربی، و داشتن کتاب‌های عربی را ممنوع اعلام کرد.

در نتیجهٔ این اقدام مسلمانان در سال ۱۵۷۱ سر به شورش برداشتند، ناحیهٔ وسیعی در گرانادا را به تصرف درآوردند، تا این که نیروهای دولتی، شورش را سرکوب کردند، مسلمانان را از گرانادا بیرون راندند، آن‌ها را در بین جوامع مسیحی پراکنده کردند.

در دوران فیلیپ دوم، عصر سازندگی در اسپانیا آغاز شد. فیلیپ دستور داد، در چهل و سه کیلومتری شمال غرب مادرید، ساختمان‌هایی شامل یک قصر سلطنتی، یک مرکز اداری، یک مدرسه، یک آموزشگاه روحانیون، یک صومعه، یک کلیسا و یک مقبره ساخته شود. در نبرد سن‌کانتن، توپخانهٔ فیلیپ کلیسایی را که وقف قدیس لاورنتیوس شده بود، ویران کرد. فیلیپ از پی جبران این روی‌داد برآمد، و به نشانهٔ سپاسگزاری از خدا برای غلبه بر دشمن، نذر کرد که زیارتگاهی را در اسپانیا وقف این قدیس کند. به این خاطر بود، که همهٔ آن ساختمان‌های وسیع مقر سلطنتی قدیس لاورنتیوس نامیده شد.

فیلیپ در هلند، مناصب بالا را به اسپانیایی‌ها بخشید. او سعی کرد از طریق ایجاد دستگاه تفتیش عقاید، مذهب پروتستان را در هلند از بین ببرد. در نتیجه، مردم هلند در برابر حکومت اسپانیا متحد شدند. دوک‌آلوا نایب‌السلطنه اسپانیا در هلند، در دفع این شورش به خشونت گرایید. ویلیام خاموش، رهبری انقلاب هلند را بر عهده داشت. ویلیام خاموش، یک زمین‌دار بزرگ در شمال هلند بود، و ایالت کوچکی در فرانسه را نیز تحت فرمان داشت. در رهبری وی، هفت استان پروتستان شمال هلند اتحادیه‌ای را تشکیل دادند و اعلام کردند که از این پس به دولت اسپانیا وفادار نخواهند بود؛ این اتحادیه، اتحادیه اوترخت نام گرفت. با شکل‌گیری این اتحادیه، کشتی‌های هلندی به کشتی‌ها و مستعمرات پرتغال و اسپانیا حمله کردند، آن‌ها حتی به خاک اصلی اسپانیا هجوم بردند و چند پایگاه تجاری پرتغال را در هند شرقی در اختیار گرفتند. پس از مرگ او، پسرش فیلیپ سوم به حکومت اسپانیا رسید.

نگارخانه

تبلیغات