صدا و سیمای مرکز بوشهر

شبکه بوشهر
راه‌اندازی‌شده ۱۳۸۳
متعلق به IRIB
قالب تصویر SDTV
کشور  ایران
زبان فارسی (معیار و گویش بوشهری)
گسترهٔ پخش آسیا
دفترهای مرکزی بوشهر
وب‌گاه boushehr.irib.ir

صدا و سیمای مرکز بوشهر یکی از مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در شهر بوشهر فعالیت می‌کند.

تاریخچه صدا و سیمای مرکز بوشهر

صدا و سیمای مرکز بوشهر تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی زیر مجموعه مرکز فارس و شامل ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی بوشهر و مونیتورینگ دیر بوده‌است. این مرکز در شهریور سال ۱۳۸۵ توانست کل کشور، قسمتی از قاره آسیا، شمال آفریقا، شرق اروپا، کشورهای مشترک‌المنافع را تحت پوشش قرار دهد.

شبکه صدا

نوشتار اصلی: رادیو بوشهر

صدای مرکز بوشهر همزمان با جنگ عراق و ایران، کار خود را با پخش آژير قرمز و اذان ظهر آغاز کرد. در سال ۱۳۶۱ با مستقل شدن مرکز، صداي مرکز به توليد برنامه پرداخت، نخستين برنامه «اصحاب خون» بود. از سال ۱۳۶۴ فعاليت هاي روزانه برنامه سازي گسترده تر شد.در تيرماه سال ۱۳۷۶ شبکه استاني صدا افتتاح شد و فعاليت خود را از طريق فرستنده ۵۰ کيلووات با وسعت بيشتري انجام داد. در حال حاضر صداي مرکز بوشهر روزانه ۲۰ ساعت برنامه پخش مي کند.

شبکه سیما

نوشتار اصلی: شبکه بوشهر

توليد سيماي مرکز بوشهر در سال ۱۳۶۸ با پخش اذان محلي مغرب کار خود را آغاز كرد. يك سال بعد نيز پخش خبر تلويزيون فعاليت خود را شروع كرد. سپس برنامه سيماي صبح جمعه در واحد توليد سيما، توليد و پخش مي شد. همچنین برنامه هايي نيز براي پخش از شبكه هاي سراسري تهيه شده است كه برخي از اين برنامه‌ها شامل فيلمهاي مستند، و چند فيلم داستاني و سريال تلويزيوني می‌باشد. در مهر ماه ۱۳۸۳ شبكه استاني سيماي مركز افتتاح شد.

فرستنده دیجیتال

این مرکز در ۲۷ بهمن ۱۳۸۹ به فرستنده دیجیتال مجهز گردید. با بهره‌برداری از این فرستنده، پانصد هزار نفر از جمعیت شهرهای بوشهر، برازجان، اهرم، کاکی و خورموج (معادل ۶۱ درصد از جمعیت استان) می توانند برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی صدا و سیما را با کیفیت عالی و به صورت دیجیتال دریافت کنند. به گفته معاون توسعه و فناوری رسانه صدا و سیما، هم اکنون حدود ۲۰ میلیون و پانصد هزار نفر از جمعیت ایران زیر پوشش فرستنده‌های دیجیتال قرار دارند و استان بوشهر هشتمین استانی است که از خدمات تلویزیونی دیجیتال بهره‌مند می‌شود. از طریق فرستنده دیجیتال بوشهر، هم اکنون بیست شبکه تلویزیونی و بیست و یک شبکه رادیویی پخش می‌شود:

تبلیغات