شهرستان کهنوج

شهرستان کهنوج
اطلاعات کلی
کشور ایران
استان کرمان
مرکز کهنوج
سال شهرستان شدن ۱۳۵۹
مردم
جمعیت ۸۶٬۲۹۰ نفر (۱۳۹۰)
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲۱۹۰کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۵۰۵متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۳۵ درجه سانتی گراد
داده‌های دیگر
فرماندار سیدمحسن صمدانی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴
شهرها
کهنوج
تعداد بخش‌ها
بخش مرکزی، بخش چاه مرید

شهرستان کهنوج از شهرستان‌های استان کرمان، پهناورترین استان ایران است و مرکز این شهرستان شهرکهنوج است.

این شهرستان بنابر سرشماری جمعیت سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران قریب به ۸۶۲۹۰ نفر است و در استان رتبه نهم جمعیتی را به خود اختصاص داده است.

جغرافیا

شهرستان کهنوج با مساحت ۲۱۹۰ کیلومتر مربع در جنوب شرقی استان کرمان واقع شده و ۱/۲ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده و مرکز آن شهر کهنوج است. این شهرستان دارای ۱ شهر، ۲ بخش و ۵دهستان می‌باشد. فاصله شهر کهنوج تا مرکز استان ۳۵۰ کیلومتر است. این شهرستان از شمال به شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد، از شرق به شهرستان رودبار جنوب و از جنوب به شهرستان منوجان و از جنوب شرقی به شهرستان قلعه گنج و از غرب به شهرستان فاریاب و از جنوب غربی به شهرستان رودان در استان هرمزگان محدود است.

تقسیمات

شهرستان کهنوج از سال ۱۳۸۲ به بعد به پنج شهرستان تقسیم شده است. شهرستان‌های قلعه‌گنج، رودبار جنوب، فاریاب و منوجان شهرستان‌هایی هستند که قبلاً بخشی از شهرستان کهنوج بودند و به تدریج از شهرستان کهنوج جدا شده و به شهرستان‌های مستقلی درآمدند. تقسیمات این شهرستان به شرح زیر است:

 • بخش مرکزی
  • دهستان حومه (کهنوج)
  • دهستان نخلستان
  • دهستان کوتک

شهر: کهنوج

 • بخش چاه مرید
  • دهستان چاه حاجی
  • دهستان چاه ریگان

آب و هوا

کهنوج یکی از شهر هایست که مرغوب ترین خاک را داراست به دلیل جوان بودن کوه های اطراف شهر که مواد معدنی را از اعماق زمین طی میلیون ها سال پیش بر روی زمین آورده

در این شهر خبری از فصل پاییز نیست و فقط سه فصل دیگر را میتوان احساس کرد

کهنوج به دلیل وجودش در منطقه ای که تحت تاثیر فشار جنب حاره ای است که باعث جلوگیری از صعود تودهء هوا  میشودکه این عامل باعث جلوگیری از ریزش باران میشود شرایطی را فراهم کرده که باعپ خشک سالی میشود و امروزه مردم این شهر با خشک سالی بزرگی دست و پنجه نرم میکنند

بادهای گرم کهنوج یا به زبان محلی لوار: فصل وزش این باد تابستان است وبخاطر عبورصحرایی خشک عربستان گرم وسوزان است این بار کمک شایان در رسیدن خرما می‌کند به طوری که فصل وزش این باد فصل خرما پزان می‌گویند لازم است ذکر شود این باد برای زراعت‌های تابستانی و همچنین نهال‌ها و دختان تازه کشت زیان اور است. وزش این باد در شب‌های فصول بهار و تابستان است که باد به صورت نسیم خنکی است که با وزش خود سوزش وگرمای تابستان را ازیاد هر کسی خواهد برد شایان ذکر است به علت معروفیت این باد در سطح شهر کهنوج یکی از اماکن فرهنگی نیز به این اسم نامگذاری شده است (سینما شوباد).

محصولات و سایر اطلاعات

محصولات این شهرستان را گندم، جو، بنشن، تره‌بار، مرکبات، خرما و... تشکیل می‌دهد؛ کهنوج به عنوان یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور مطرح است. قالی‌بافی نیز مانند سایر شهرهای استان کرمان در این شهرستان رایج است. اقتصاد کهنوج بر پایه کشاورزی، دامداری و قالی‌بافی استوار بوده و گندم، جو، مرکبات، خرما، تره‌بار و تا حدودی قالی صادرات این شهرستان را تشکیل می‌دهند. مردم این شهرستان مسلمان شیعه هستند و به زبان فارسی با گویش محلی صحبت می‌کنند که این گویش به دلیل نزدیکی به بندر عباس به گویش بندری بسیار نزدیک است.

تبلیغات