سون یات سن

سون یات سن
اولین رئیس‌جمهور جمهوری چین
مشغول به کار
۱ ژانویه – ۱ آوریل
اطلاعات شخص
زاده ۱۲ نوامبر ۱۸۶۶(۱۸۶۶-11-۱۲)
گوانگ دونگ،
درگذشت ۱۲ مارس ۱۹۲۵ میلادی (۵۸ سال)
پکن
ملیت  چین
حزب سیاسی کومینتانگ
همسر(ان) لو موژن (۱۸۸۵ تا ۱۹۱۵)
کائورو اوتسوکی (۱۹۰۳ تا ۱۹۰۶)
سونگ چینگ لینگ (۱۹۱۵ تا ۱۹۲۵)
چن سوی فن (۱۸۹۲ تا ۱۹۲۵)
شغل ، سیاستمدار
مذهب Congregationalist
امضا
کنیه(ها) «پدر چین مدرن»

سون یات سن (به چینی:孙中山؛ به انگلیسی: Sun Yat-sen؛ ۱۲ نوامبر ۱۸۶۶–۱۲ مارس ۱۹۲۵) یک سیاست‌مدار، پزشک، نویسنده، فیلسوف، خطاط و انقلابی اهل چین بود. او رهبر انقلابی چین در براندازی دودمان چینگ در انقلاب شین‌های در ۱۹۱۱ و نخستین رئیس جمهور و پدر و بنیانگذار جمهوری چین بود.

در اوایل سال ۱۹۱۱ نیروهای انقلابی حزب ملی مردم (کومینتانگ) به رهبری سون یات سن بر امپراتوری منچو پیروز شدند. وقتی جمهوری چین در ۱۹۱۲ تأسیس شد او اولین رئیس جمهور چین در سال ۱۹۱۲ بود. او بعداً هم حزب ملی چین را تأسیس کرد و تا سال ۱۹۲۱ رهبر این حزب بود.

سون یات سن در سال ۱۹۲۱ در گذشت. در سال ۱۹۲۱ حزب کمونیست چین در شانگهای سازماندهی شد. در همان سال ۱۹۲۱ چیانگ کای شک بعد از مرگ سون یات سن سیاست‌مدار و رهبرانقلابی حکومت چین کنترل حکومت را به دست گرفت. عقاید چیانگ کای شک با خط مشی سون یات سن مغایرت کامل داشت و سال بعد کنترل ارتش ملی چین را به عهده گرفت. در سال ۱۹۲۷ چیانگ کای شک حکومت و عوامل آن را از کمونیست‌ها پاک کرد و افرادی که جزء حزب کمونیست بودند اخراج و زندانی شدند. حزب کمونیست چین دست از فعالیت نکشید و یک ارتش پارتیزانی را تشکیل داد. جنگ داخلی چین تخاصمی نظامی در کشور چین بین کومینتانگ و حزب کمونیست چین بود. این جنگ در ۱۹۲۷ با تصفیهٔ کومین تانگ از اعضای چپ و کمونیست توسط رهبر وقت آن، چیانگ کای شک، آغاز شد،

بعد از حمله ژاپن به چین حزب کمونیست چین، با ژاپنی‌ها و چیانگ کای شک مبارزات زیادی داشت و با پایان جنگ جهانی دوم توانست جمهوری خلق چین را در سال ۱۹۴۹ تأسیس و تثبیت نماید.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

تبلیغات