سوخو-۳۰

سوخو - ۳۰
نوع هواپیما جنگنده چندمنظوره
کشور سازنده  روسیه
شرکت سازنده سوخو
نخستین پرواز ۳۱ دسامبر ۱۹۸۹
تاریخ بکارگیری ۱۹۹۶
وضعیت کنونی فعال
بکارگیرنده(ها) نیروی هوایی هند
نیروی هوایی روسیه
نیروی هوایی الجزایر
نیروی هوایی چین
نیروی هوایی ونزوئلا
آغاز ساخت ۱۹۹۶تا کنون
تعداد ساخته‌شده بیشتر از 540 فروند
بهای هر فروند ۴۵ میلیون دلار
توسعه یافتهٔ سو-۲۷
مدل‌های دیگر Su-30MKI

Su-30MKK

سوخو-۳۰

سوخو-۳۰ (به روسی: Сухой Су-30) نام‌گذاری ناتو: فلانکر-سی - یک جنگنده چندمنظوره دوموتوره و دوسرنشینه است که شرکت هوانوردی سوخو در روسیه طراحی کرده‌است. این جنگنده برای عملیات در تمام شرایط آب و هوایی طراحی شده و بسیار مناسب ماموریت‌های هوا به هوا و هوا به سطح است.

این هواپیما ویژگی توانایی خلبان اتوماتیک در تمام مراحل پرواز از جمله پرواز کم ارتفاع یا کروز دارد. برد عملیاتی این جنگنده ۱۵۰۰ کیلومتر است و با مخزن اضافی سوخت ۳۰۰۰ کیلومتر که با استفاده از سیستم سوخت گیری هوایی می‌توان آن را تا ۵۲۰۰ کیلومتر (۳۲۰۰ مایل) افزایش داد.

سوخو-۳۰ بر مبنای بدنه پروازی و طرح کلی جنگنده سوخو-۲۷ (فلانکر) توسعه پیدا کرده است و در دو ورژن متفاوت در دو شرکت رقیب KnAAPO و ایرکوت تولید می‌شود.

مدل‌های ام‌کاکا و ام‌کا۲ در کارخانه‌های KnAAPO ساخته می‌شوند و برای فروش به چین و سپس اندونزی، ونزوئلا و ویتنام طراحی شدند. این شرکت در مراحل اولیه توسعه سوخو-۳۵ مشارکت داشت و در واقع این مدل‌ها نمونه‌های دوسرنشینه سوخو-۳۵های دهه ۱۹۹۰ هستند. چینی‌ها یک رادار قدیمیتر و سبکتر را برای جنگنده‌های خود انتخاب کردند و با حذف کاناردها ظرفیت بارگیری هواپیما بیشتر شده است. این ورژن‌ها جنگنده‌هایی با قابلیت دوگانه برتری هوایی و حمله به زمین هستند و درمجموع خصوصیاتی مشابه با اف-۱۵ئی (استرایک ایگل) آمریکا دارند.

ایرکوت به طور سنتی همکار نیروی دفاع هوایی شوروی (که مستقل از نیروی هوایی است) بود و در مراحل اولیه توسعه جنگنده‌های خانواده فلانکر مسئولیت ساخت سوخو-۲۵یوبی مدل دوسرنشینه تمرینی این جنگنده به آن واگذار شد. وقتی هندی‌ها به خرید سوخو-۳۰ علاقه‌مند شدند این شرکت جنگنده چندمنظوره سوخو-۳۰ام‌کاآی را عرضه کرد که مدلی از سوخو-۲۷یوبی با اویونیک اصلاح‌شده بود. در این مدل‌ها علاوه بر قابلیت‌های حمله به زمین امکانات مناسب برای ماموریت‌های برتری هوایی مثل افزودن کانارد به بدنه، تراست وکتورینگ و رادار آرایه فازی دوربرد افزوده شده است. مالزی، الجزایر و ونزوئلا مدل‌هایی از این ورژن را خریداری کرده‌اند و نیروی هوایی روسیه و ایران هم مدل اس‌ام از این ورژن را به کار می‌گیرند.

طراحی سوخو-۳۰

بعداز آزمایش‌ها موفق سوخو-۲۷، نیروی هوایی روسیه برای برطرف کردن نقصانهای سوخو-۲۷ شروع به ارتقا ویژگی‌های آن کردند. ازجمله این ویژگی‌ها افزایش برد هواپیما برای دستیابی به دورترین مرزهای کشور بود و همچنین برای سفرهای طولانی تک سرنشین بودن هواپیما مناسب نبود و نیاز به خلبان کمکی پیدا خواهد شد. در نتیجه سوخو-۳۰براساس سوخو-۲۷ یوبی طراحی و ساخته شد.

این پرنده دارای دو موتور و دو سرنشین و ترمز هوایی است که با ترکیبی از ویژگی‌های آیرودینامیکی و پیشرانش کنترل، قدرت مانور بسیار بالایی را از آن خودش کرده. این هواپیما با ذخیره ۵۲۷۰ کیلوگرم سوخت می‌تواند نزدیک به ۴٬۵ ساعت در مسافتی حدود ۳۰۰۰ کیلومتر پرواز کند. البته در حالت پرواز کروز برد به ۵۲۰۰ کیلومتر و مداومت پروازی حدود ۱۰ ساعت افزایش پیدا می‌کند.

مشخصات فنی سوخو-۳۰

مشخصه مقدار
تعداد سرنشین ۲
طول ۲۱٫۹۳۵ متر
طول دهانه بال ۱۴٫۷ متر
ارتفاع ۶٫۳۶ متر
مساحت بال ۶۲ مترمربع
وزن هواپیمای خالی ۱۷۷۰۰ کیلوگرم
وزن هواپیمای حاوی محموله ۲۴۹۰۰ کیلوگرم
بیشترین وزن برای برخاستن ۳۴۵۰۰ کیلوگرم
پیشرانش ۲ موتور توربوفن بای پس پایین
مقدار سوخت ۹۴۰۰ کیلوگرم
حداکثر سرعت ۲ ماخ
برد ۳۰۰۰ کیلومتر
سقف ارتفاع ۱۷۳۰۰ متر
شتاب افزایش ارتفاع ۲۳۰ متر در ثانیه

کشورهای استفاده کننده

  •  الجزایر نیروی هوایی الجزایر دارای 44 SU-30MKs در خدمت است؛ و ۱۶ فروند در سال ۲۰۱۰ نیز به جای 35MiG-29SMT/UBT سفارش داداند.
  •  چین ۷۶ فروند مدل‌ام‌کاکا برای نیروی هوایی و ۲۴ فروند مدل ام‌کا۲ برای نیروی دریایی.
  •  هند هند از سوخو-۳۰ ام‌کاآی استفاده می‌کند که مدل مخصوص نیروی هوایی هند است. نمونه‌های اولیه در روسیه ساخته شده و نمونه‌های جدیدتر در هندوستان تولید می‌شوند. ۲۰۰ فروند سوخو-۳۰ تا اوت سال ۲۰۱۴ وارد ارتش شده‌اند.
  •  اندونزی ۱۱ فروند ام‌کا و ام‌کا۲
  •  مالزی ۱۸ فروند ام‌کاام
  •  اوگاندا ۶ فروند ام‌کا۲
  •  ونزوئلا ۲۴ فروند از مدل ام‌کا۲
  •  روسیه ۱۴ فروند ام۲ و ۳۴ فروند اس‌ام تا دسامبر ۲۰۱۴
  •  قزاقستان ۴ فروند از مدل اس‌ام
  •  ویتنام ۴ فروند ام‌کا و ۸ فروند ام‌کا۲. همچنین ۸ عدد دیگر نیز در حال تحویل است.

جنگنده بمب‌افکن Su-30 با معرف فلانکر سی (Flanker-C) یکی از محصولات شرکت سوخو روسیه، در حقیقت نمونه پیشرفته‌تر جنگنده Su-27 است که علاوه بر برتری هوایی، توانایی درگیری با اهداف زمینی و همچنین حمل طیف وسیعی از تسلیحات مختلف را داراست.

سوخو ۳۰ در حال حاضر علاوه بر نیروی هوایی روسیه، در کشورهای چین، الجزایر، آنگولا، مالزی، ونزوئلا، اندونزی، اوگاندا، قزاقستان و ویتنام فعال بوده و در کشور هند نیز تحت لیسانس تولید می‌شود ضمن آنکه دولت چین طرح J-16 خود را بر مبنای آن توسعه داده است.

تبلیغات