زوفا

گیاهی است پایا از تیره نعناعیان که به حالت خودرو می‌روید. ریشه اش ضخیم و منشعب و ساقه‌هایش نسبتاً چوبی و برگ‌هایش کوچک و متقابل و نوک تیز و بسیار معطر می‌باشد. گل‌هایش زیبا و معطر است. اسانس این گیاه مشابه اسانس نعناع است و مصرف طبی دارد. خواص گل زوفا

خواص: گیاه زوفا Hyssop نام علمی Hyssopus Officinalis / Nepetabracteata Benth گیاه‌شناسی زوفا درختچه‌ای است با ساقه‌های منشعب که ارتفاع آن تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد این گیاه بحالت خودرو در نواحی جنوب اروپا، ایران، هند، ترکیه و شوروی می‌روید. برگهای آن کوچک، خط در، نوک تیز و سبزرنگ است که بسیار معطر می‌باشد. گلهای آن آبی و گاهی سفید اند که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.

خواص داروئی: زوفا از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است ۱)سرفه و ناراحتی‌های ریوی را برطرف می‌کند. ۲)نرم‌کننده سینه است ۳)خلط آور است ۴)معده را تقویت می‌کند ۵)نفخ شکم را برطرف می‌کند ۶)ادرار آور است ۷)داروی مفیدی برای مداوای آسم است ۸)اشتها را زیاد می‌کند ۹)برای رفع کم خونی مفید است ۱۰)افسردگی را برطرف می‌کند ۱۱)برای درمان صرع مفید است ۱۲)برای التیام زخم برگهای زوفا را له کرده و روی زخم بگذارید ۱۳)برای درمان تب خال مفید است و کسانیکه تب خال می‌زنند باید از دم کرده زوفا استفاده کنند. ۱۴)درد شکستگی را می‌توان با کمپرس زوفا آرام کرد.

تبلیغات