دانشگاه ویرجینیا

مختصات: ۳۸°۰۲′۰۶″ شمالی ۷۸°۳۰′۱۸″ غربی / ۳۸.۰۳۵° شمالی ۷۸.۵۰۵° غربی / 38.035; -78.505

دانشگاه ویرجینیا
University of Virginia
تاسیس: ۱۸۱۹
نوع دانشگاه: عمومی
ایالت: ویرجینیا
شهر: شارلوتسول
پشتوانه مالی: ۳٫۹ بیلیون دلار آمریکا
رئیس دانشگاه: ترزا سالیوان
هیئت علمی: ۲۱۰۳
تعداد دانشجویان: بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو
وبگاه: http://www.virginia.edu
دانشگاه ویرجینیا و مانتیسلو
اطلاعات اثر
مکان USA
نوع فرهنگی
معیار ثبت i, iv, vi
شمارهٔ ثبت ۴۴۲
منطقه اروپا و شمال آمریکا
تاریخچه
تاریخچهٔ ثبت ۱۹۸۷ (جلسه ۱۱ام) (طی نشست نامشخص)
منطقهٔ بر پایهٔ دسته‌بندی یونسکو

دانشگاه ویرجینیا (به انگلیسی: University of Virginia) یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و جهان است. این دانشگاه برترین دانشگاه ایالت ویرجینیا می باشد. دانشگاه ویرجینیا توسط توماس جفرسون، از بنیان گذاران اصلی ایالات متحده آمریکا و سومین رئیس جمهور این کشور، در سال ۱۸۱۹ میلادی، بنیان نهاده شد. این دانشگاه جزو میراث جهانی یونسکو در آمریکا به ثبت رسیده است. بر اساس رده بندی Best College Reviews این دانشگاه زیباترین دانشگاه ایالات متحده قلمداد می‌شود.

تاریخ

از توماس جفرسون به عنوان «پدر بنیان گذار» این دانشگاه یاد می شود. جیمز مدیسون و جیمز مونرو، رؤسای جمهور چهارم و پنجم آمریکا، نیز پس از جفرسون مدیریت مستقیم این دانشگاه را بر عهده گرفتند. توماس وودرو ویلسون، رابرت اف. کندی و ادگار آلن پو از افرادی مشهور فارغ التحصیل شده از این دانشگاه می باشند. همچنین ۱۱ سناتور و شش فضانورد نیز از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند.

توماس جفرسون از پدران بنیان گذار آمریکا، این دانشگاه را بنیان نهاد.
دانشگاه ویرجینیا در سال ۱۸۵۶

رده‌بندی

بر اساس معتبر ترین رده‌بندی دانشگاه‌های آمریکایی که هرساله توسطه U.S. News منتشر می‌شود، این دانشگاه بعد از دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، در کنار دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) دومین دانشگاه برتر دولتی ایالات متحده آمریکا است. شهر شارلوتسول، شهری که این دانشگاه در آن قرار دارد، جز ۱۰ شهر دانشگاهی برتر می‌باشد. پشتوانه ی مالی این دانشگاه به بیش از ۶ میلیارد دلار می رسد و از لحاظ مناسب بودن میزان شهریه و هزینه های تحصیلی، مقام اول را در میان دانشگاه های آمریکا دارد. در زمینه ی ادبیات و پزشکی نیز از دانشگاه های پیشتاز آمریکا به حساب می آید. دانشکده اقتصاد مالی این دانشگاه دارای رتبه ی ۹، دانشکده تجارت و بازرگانی (بیزینس) دارای رتبه ی ۶، دانشکده مدیریت دارای رتبه ی ۵ و دانشکده بازاریابی دارای رتبه ی ۷ در میان دانشگاه های آمریکا می باشد.. در مجموع و در رتبه بندی کلی، این دانشگاه دارای رتبه ی ۳۴ در جهان می باشد.

برندگان جایزه نوبل این دانشگاه

نوبلیست های علمی عضو کادر هیئت علمی و یا فارغ التحصیل شده از دانشگاه ویرجینیا عبارتند از:

نگارخانه

تبلیغات