دامنه سطح‌بالا

دامنه سطح‌بالا (به انگلیسی: Top-level domain) که با مخفف TLD نیز نامید می‌شود، بالاترین سطح دامنه اینترنتی است. بقیه دامنه‌های ثبت شده زیردامنه این دامنه‌ها به حساب می‌آند به طور مثال دامنه www.Example.com زیردامنه ‎.com به شمار می‌رود. نهادی که این دامنه‌ها را ثبت و تنظیم می‌کند آیکان نام دارد که توسط آیانا هدایت می‌شود.

این دامنه‌ها سه دسته‌اند دامنه کشورها, سطح‌ها، و چندارگان‌ها. به علاوه گروه دیگری از دامنه‌ها نیز وجود دارند که متعلق به سیستم بوده و موقت هستند arpa.

دامنه سطح‌بالای ویژه کشورها باید کد ایزو ۳۱۶۶ دو حرفی آنها باشد.و این دامنه‌ها مثلا ‎.ir و ‎.uk اصطلاحا ccTLD خوانده می‌شود.

دامنه‌های سطح‌بالای عمومی که gTLD نیز نامیده می‌شود عبارتند از: ‎.gov و ‎.edu و ‎.org و ‎.net و ‎.com و ‎.mil

دامنه‌های رزرو شده

بنابر پرونده RFC 2606 چهار دامنه سطح‌بالا به شرح زیر برای جلوگیری از سردرگمی و بروز مشکلات بوسیله نیروی ضربت مهندسی اینترنت رزرو شده است. ممکن است این دامنه ها برای مقاصد خاصی مورد استفاده قرار گیرد، اما با این مفهوم که این دامنه ها نباید در شبکه های تولید سامانه نام دامنه جهانی قرار داشته باشد.

  • .example: برای استفاده در مثال‌ها رزرو شده است.
  • .invalid: برای استفاده در نام‌های دامنه‌ای که آشکارا نامعتبر است رزرو شده است.
  • .localhost: برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از استفاده سنتی میزبان محلی (به انگلیسی: Localhost) به عنوان نام میزبان (به انگلیسی: Hostname) رزرو شده است.
  • .test: برای استفاده در آزمایش‌ها رزرو شده است.

جستارهای وابسته

تبلیغات