جزایر کیمن

جزایر کیمن
Cayman Islands
کایمان
شعار ملیبر روی دریاها آن را بنیاد کرد
سرود ملی"خدا ملکه را نگاه بدارد"
پایتخت جرج‌تاون
۱۹°۲۰′ شمالی ۸۱°۲۴′ غربی / ۱۹.۳۳۳° شمالی ۸۱.۴۰۰° غربی / 19.333; -81.400
زبان رسمی انگلیسی
نوع حکومت قلمرو فرادریایی
بریتانیای کبیر
نام حاکمان 
ملکه
فرماندار
وزیر

ملکه الیزابت دوم
گوردون وترل
مایکل میسیک 
موارد منجر به تشکیل
بریتانیای کبیر
۱۶۸۱
مساحت
 -  مساحت ۴۱۷کیلومتر مربع (۱۹۹ام)
 -  آب‌ها (٪) جزئی
جمعیت
 -  سرشماری ۳۰٬۶۰۰ 
(۲۰۸ام)
 -  تراکم جمعیت ۵۲‎/km۲‏ (نامعلوم)
واحد پول دلار جزایر کایمان
منطقه زمانی UTC (ساعت جهانی-5)
دامنه اینترنتی .tc
پیش‌شماره تلفنی +۶۴۹ ۱

جزایر کیمن (به انگلیسی: Cayman Islands) که در دریای کارائیب، و ۲۴۰ کیلومتری جنوب کوبا و ۲۶۸ کیلومتری شمال غرب جامائیکا جای دارد، جزء جزایر مستعمره‌ی فرادریایی بریتانیا محسوب می‌شود.

تاریخچه

کریستف کلمب این جزایر را در ۱۵۰۳ کشف کرد. او ان جزایر را "لاکپشت ها" (به اسپانیایی: Las Tortugas) نامید. در حدود ۱۵۴۰ این جزایر به نام کایمان نامیده شد که از caiman سوسماری که در این جزایر زندگی می‌کند.

جزایر کیمن را کریستف کلمب دریانورد اسپانیایی در ۱۰ می ۱۵۰۳ میلادی کشف کرد، قبل از رسیدن کلمب کشتی او به شدت مورد هجوم بادهای سهمگین دریایی قرار گرفت، پس از فرونشستن بادها کلمب دو جزیرهٔ کوچک مشاهده کرد که در ساحل این جزایر مملو از لاک پشت بود، به همین سبب او این جزایر را لاس تورتوگاس (Las Tortugas) در اسپانیولی به معنی «جزیرهٔ لاک پشت‌ها» نامید. او همچنین در سواحل اطراف کروکودیل‌های دریایی را نیز مشاهده کرد. «جزیرهٔ لاک پشت‌ها» در زبان بومیان کارائیب (Caymanas) خوانده می‌شود که بعدها به (Cayman) تغییر پیدا کرد.

در اواخر قرن شانزدهم که پای انگلیسی‌ها به این جزایر باز شد با گسترش خانه‌های بومیان در جزیرهٔ گراند کیمن آنجا را تبدیل به شهر کردند و به دلیل اینکه پادشاه بریتانیا در آن زمان جرج سوم بود، شهر تازه تاسیس را جورج تاون نامیدند. جزایر کیمن طی قرون ۱۸ و ۱۹ زیر نظر بریتانیای کبیر اداره می‌شد، در سال ۱۸۶۳ مسئولیت ادارهٔ ان از سوی بریتانیا به جامائیکا دیگر مستعمرهٔ آن زمان بریتانیا محول شد، در سال ۱۹۵۹ جزایر کیمن به فدراسیون جزایر هند غربی الصاق گردید که در سال ۱۹۶۲ و با استقلال جامائیکا این فدراسیون معلق و جزایر کیمن بار دیگر تحت تسلط بریتانیا اداره شد.

همچنین جزایر کیمن برای مقطعی کوتاه در سال ۱۹۹۴ در لیست سیاه سازمان مالی (FATF) که مقر آن در پاریس است به خاطر آنچه که این سازمان رها کردن سیاست مبارزه با پول‌شویی توسط جزایر کیمن نامید، قرار گرفت ولی طولی نکشید که در سال ۲۰۰۱ میلادی و با اعمال نفوذ بریتانیا نام جزایر کیمن از این لیست سیاه پاک شد.

سیاست

از سال ۲۰۰۵ میلادی استوارت جک به سمت فرماندار کل و از همین سال نیز بیزنس کورت تیبتس به عنوان رئیس دولت توسط بریتانیا منصوب شدند.

جغرافیا

پایتخت جزایر کیمن شهر جرج‌تاون با ۳۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد.

مساحت جزایر کیمن ۴۱۷ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۳۰٬۶۰۰ نفر است.

جزایر کیمن متشکل از سه جزیره به ترتیب وسعت، گرند کیمن (Grand Cayman) ۱۹۷ کیلومتر مربع، کیمن براک (Cayman Brac) ۵۷ کیلومتر مربع و لیتل کیمن (Little Cayman) ۵۲ کیلومتر مربع می‌باشد.

مردم

نژاد ۴۰ ٪ ساکنان جزایر کیمن دورگهٔ سیاه و سفید، ۲۰ ٪ سیاه، ۲۰ ٪ سفید و ۲۰ ٪ نیز سایر گروه‌های نژادی است

ادیان رایج در جزایر کیمن شامل، کلیسای متحد (پرسبیتریان‌ها یا پیروان مسایخ کلیسای پروتستان و کانگریگیشن‌ها)، انگلیکان، باپتیست، کلیسای خدا، پروتستان و کاتولیک هستند.

اقتصاد

از مهمترین صنایع در جزایر کیمن می‌توان به گردشگری و بانکداری اشاره کرد.

تبلیغات