بی‌تیغه‌ها

بی‌تیغه‌ها (Ratites) دسته‌ای از پرندگان هستند شامل راستهٔ شترمرغ‌سانان (نام علمی: Struthioniformes).

بی‌تیغه‌ها در بالاراستهٔ دیرین‌آروارگان قرار دارند. از آنجا که جناغ سینه این دسته از پرنده فاقد استخوان تیغه‌ای است بی‌تیغه نامیده می‌شوند. فقدان این استخوان که به عنوان تکیه‌گاهی برای بال‌ها به‌شمار می‌آید باعث شده که بی‌تیغه‌ها نتوانند پرواز کنند. پرندگانی که تیغه استخوانی جناغ سینه دارند و می‌توانند پرواز کنند تیغه‌داران نامیده می‌شوند.

گونه‌ها

امروزه از راستهٔ شترمرغ‌سانان تنها ۱۰ گونه در ۶ سرده باقی مانده است. از میان این گونه‌ها، شترمرغ لقب بزرگترین پرنده روی زمین را دارد. این پرنده در مناطق نیمه‌خشک و ساوانایی آفریقا زندگی می‌کند و ۲۵۰ سانتی‌متر ارتفاع و بیش از ۱۱۵ کیلوگرم وزن دارد. در آمریکای جنوبی، ریه‌ها ساکن هستند که شامل دو گونه می‌شوند. ریه ها۹۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند و وزنشان به ۱۰ کیلوگرم می‌رسد. شترمرغ استرالیایی از دیگر اعضای این راسته است که با ارتفاعی بیش از ۱۷۵ سانتی‌متر و وزنی برابر ۵۰ کیلوگرم در بیشتر مناطق غیرجنگلی و کویری استرالیا یافت می‌شود.

تیره کاسواریان شامل سه گونه است که در جنگل‌های بارانی گینه نو و استرالیا زندگی می‌کنند. تیره کیویان نیز با سه گونه زنده در نیوزیلند ساکن است.

تبلیغات