بندر دولاب

مختصات: ۲۶°۴۰′ شمالی ۵۵°۲۷′ شرقی / ۲۶.۶۶۷° شمالی ۵۵.۴۵۰° شرقی / 26.667; 55.450

بندردولاب
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان هرمزگان
شهرستان قشم
بخش شهاب
دهستان دولاب
نام محلی دولو
سال بنیاد ۱۲۶۳
بندردولاب
۲۶°۴۰′۳۹″ شمالی ۵۵°۲۷′۳۲″ شرقی / ۲۶.۶۷۷۶° شمالی ۵۵.۴۵۸۸° شرقی / 26.6776; 55.4588
مردم
جمعیت 1281 (سال 1390)
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۷۶۳۵۳۳
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا خَش هُندی

بندر دولاب یکی از روستاهای ساحلی جزیره قشم در استان هرمزگان است و مرکز دهستان دولاب می‌باشد.علت نام این روستا را محتمل به دلیل وجود چاه‌های آب شیرین در این منطقه در زمان گذشته می‌دانند که آب آن را با دولاب(به گویش محلی: دلو یا دولو) به سطح زمین انتقال می‌دانند. امروزه نیز از این روش برای تامین آب بخش‌هایی از جزیره قشم استفاده می‌کنند.

جمعیت

جمعیت بندر دولاب 1،281 نفر است که شامل 305 خانوار، 633 نفر مرد و 648 نفر زن می‌باشد. این روستا تا سال 1377 شامل دو محله سرریگ و مخ شمال بوده که در این سال محله سرریگ ، به روستای سرریگ_(قشم) مستقل گردید.


موقیت جغرافیایی

این روستا در ۱۰۰ کیلومتری شهر قشم واقع شده‌ و از غرب به روستای سرریگ_(قشم) و از غرب به روستای تم_گس از شمال به خلیج فارس و از جنوب به گنبد نمکی نمکدان منتهی می گردد.


تحصیلات

بندر دولاب یکی از روستاهای دارای بیشترین تعداد باسواد و تحصیل‌کردگان دانشگاهی به نسبت در جزیره قشم است. این روستا با در مجاورت قرار گرفتن روستای سرریگ مشترکاً دارای بیش از 100 نفر معلم، تعداد زیادی فارغ‌التحصیل دانشگاهی با مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. در بندر دولاب مدارس دخترانه و پسرانه در تمام مقاطع دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش دانشگاهی وجود دارد.


مشاغل

شغل اکثر مردم بندر دولاب فرهنگی، لنج سازی، صیادی، جاشوی لنج باری است، و تعداد زیادی نیز مغازه دار هستند. در کل اکثر درآمد مردم از دریا تامین می‌شود و بزرگ‌ترین کارگاه لنج‌سازی قشم به نام شناورسازی فایبرگلاس آزاد در مجاورت این بندر قرار دارد. این روستا دارای حدود 50 فروند لنج و شناور فایبرگلاس صیادی و باری و ده ها قایق کوچک به عنوان اصلی ترین شغل اهالی بوده که با قرار گرفتن در مجاورت روستای سرریگ با داشتن صدها شناور سبک و متوسط یکی از بزرگترین تجمع های شناور در جزیره قشم را داشته اما دارای اسکله نمی باشد.

نگارخانه


پانویس

  1. ‏ «داده های آماری سرشماری 1390 استان هرمزگان». استانداری هرمزگان - حوزه معاونت برنامه ریزی - دفتر اطلاعات و آمار، مهر 1391. 
  2. مهرالزمان نوبان. نام مکان‌های جغرافیایی در بستر زمان. چاپ اول. تهران: انتشارات ما، ۱۳۷۶. ۲۳۹. شابک ‎۹۶۴-۶۴۹۷-۰۰-۴. 
تبلیغات