بندر امام خمینی

مختصات: ۳۰°۲۶′ شمالی ۴۹°۰۵′ شرقی / ۳۰.۴۳° شمالی ۴۹.۰۸° شرقی / 30.43; 49.08

بندر امام خمینی
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان بندر ماهشهر
بخش بندرامام خمینی
نام(های) قدیمی بندر شاهپور
سال شهرشدن ۱۳۳۹ خورشیدی
مردم
جمعیت ۷۲٬۳۵۷ تن در سال ۱۳۹۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه بین ۶ تا ۵۱ درجه
میانگین بارش سالانه ۶۹٪ - ۱۵٪
روزهای یخبندان سالانه ۰
اطلاعات شهری
شهردار مهندس حبیب نصیری فر
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۵۱
وبگاه http://bandaremamkhomeini.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر

بندر امام خمینی نام یکی از بندرهای استان خوزستان ایران در خلیج فارس است. این بندر با داشتن ۳۴ اسکله فعال، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است.

بندر امام خمینی در دوره پهلوی با نام بندر شاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

بندر شاهپور (امام خمینی) از نظر تقسیمات کشوری بخشی از شهرستان ماهشهر در استان خوزستان است که بیشتر جمعیت آن در سربندر ساکن هستند.

بندر امام خمینی بعد از بندر شهید رجایی بزرگترین بندر تجاری ایران است که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری بندر امام حدود هفت کیلومتر است و سالانه سی میلیون تن کالا را پذیرش می‌کند. از این رو از بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است.

این بندر در سابق بندر شاهپور نام داشت و پس از انقلاب ۱۳۵۷ به بندر امام خمینی تغییر نام داد. این شهر دارای یک دانشگاه پیام نور و چند هتل بین‌المللی است. علاوه بر این موارد، این شهر دارای اداره بندر و کشتیرانی و گمرک فعال است.

بر طبق نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ خورشیدی، این شهر ۷۲٬۳۵۷ نفر جمعیت داشته‌است.

مردم

بیشتر ساکنان این شهر در بخش تجارت، بندر و کشتیرانی، گمرک، شیلات، صنایع پتروشیمی، بازار و دوایر دولتی مشغول بکار هستند. اکثر ساکنان سربندر، غیر بومی بوده و عمدتاً در سالهای دور از شیراز، بندرعباس، بوشهر، الیگودرز، کرمانشاه، مناطق بختیاری، ماهشهر، هندیجان و آبادان به این شهر کوچ کرده‌اند. دو منطقهٔ شهرک دستغیب و صدوقی عمدتاً عرب نشین هستند. زبان رایج در سربندر، فارسی با لهجهٔ آبادانی است. البته عربی نیز در میان عرب‌های ساکن شده در سربندر رایج است. به جز یک اقلیت مندایی سایر بومیان سربندر مسلمان و عمدتاً شیعه مذهب می‌باشند.

تبلیغات