بلندی‌های جولان

بلندی‌های جولان
هضبة الجولان
רמת הגולן
مختصات: ۳۲°۵۸′۵۴″ شمالی ۳۵°۴۴′۵۸″ شرقی / ۳۲.۹۸۱۶۷° شمالی ۳۵.۷۴۹۴۴° شرقی / 32.98167; 35.74944مختصات: ۳۲°۵۸′۵۴″ شمالی ۳۵°۴۴′۵۸″ شرقی / ۳۲.۹۸۱۶۷° شمالی ۳۵.۷۴۹۴۴° شرقی / 32.98167; 35.74944
کشور  سوریه
اشغال توسط  اسرائیل
مساحت
 • کل ۱٬۸۰۰ کیلومتر مربع (۶۹۰ مایل مربع)
 • زمینی ۱۲۰۰ کیلومتر مربع (۴۶۰ مایل مربع)
بلندترین ارتفاع ۲۸۱۴ متر (۹٬۲۳۲ پا)
پست‌ترین ارتفاع ۰ متر (۰ پا)
جمعیت (۲۰۰۵)
 • جمعیت ۱۱۷۹۰۰
 • تراکم ۶۶/کیلومتر مربع (۱۷۰/پا)

بلندی‌های جولان یا بلندی‌های گولان (به عربی: مرتفعات الجولان یا هضبة الجولان و به عبری: רמת הגולן (تلفظ: رامات هاگولان)) فلات و منطقه‌ای کوهستانی که در جنوب غربی‌ترین بخش خاک سوریه واقع شده و هم اکنون در اشغال اسرائیل است.

بیشتر مساحت استان قنیطره در بلندی‌های جولان واقع شده‌است.

تاریخچه

بلندی‌های جولان یکی از مناطق حساس نظامی در خاورمیانه به شمار می‌آید. این منطقه تنها ۷۰ کیلومتر از شهر دمشق فاصله دارد. اسرائیل در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ بخش بزرگی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است به اشغال خود درآورد. نیروهای کلاه آبی سازمان ملل از ۳۱ مه سال ۱۹۷۴ به عنوان نیروی ناظر سازمان ملل متحد (UNDOF) در بلندی‌های جولان حضور دارند و بر حفظ آتش‌بس میان سوریه و اسرائیل نظارت می‌کنند. حدود ۹۰۰ صلح‌بان سازمان ملل در این بلندی‌ها مستقر هستند. البته براساس قرارداد ۱۹۷۴ میان اسرائیل و سوریه درباره حضور صلح‌بانان سازمان ملل در بلندی‌های جولان، حضور اعضای دائم شورای امنیت در این ماموریت‌ها مجاز نیست.

اسرائیل در سال ۱۹۸۲ این مناطق را به عنوان بخشی از خاک خود اعلام کرد. این اقدام هیچگاه مورد تأیید سازمان ملل متحد قرار نگرفت.

هم‌اینک اسرائیل با نصب دستگاه‌های هشداردهنده بر بلندی‌های جولان، تمامی تحرکات نظامی سوریه را مراقبت می‌کند.

حضور نیروهای سازمان ملل متحد

از اوایل ماه مارس ۱۹۷۴ وضعیت ناپایدار و تنش‌ها بین دو کشور سوریه و اسرائیل بار دیگر آغاز شد. در تاریخ ۳۱ ماه مه سال ۱۹۷۴ قطعنامه شماره ۳۵۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر آتش‌بس به تصویب رسید و از آن تاریخ به بعد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد (UNDOF) جهت حفظ آتش‌بس در آن منطقه مستقر شدند.

حضور ارتش شاهنشاهی ایران در جولان

در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۵۴ اولین گروه از افراد ارتش شاهنشاهی ایران به درخواست سازمان ملل متحد به این منطقه اعزام شدند. این گروه ۸ نفره جهت شناسایی منطقه برای فراهم کردن شرایط برای میزبانی از چند گردان از نیروهای ارتش شاهنشاهی ایران به این منطقه اعزام شده بودند. نیروهای ایرانی می‌بایست جایگزین نیروهای ارتش پرو می‌شدند که ماموریتشان در حال پایان یافتن بود. مدتی بعد دو گردان به این منطقه اعزام شدند و تحت فرماندهی نیروهای سازمان ملل متحد قرار گرفتند. در فروردین ۱۳۵۶ سومین گردان که بالغ بر۳۹۰ نفر بود به منطقه اعزام شد. مأموریت این گروه نگهبانی از منطقه تحت اختیار به مدت ۳ سال بود. در خرداد ۱۳۵۷ نیز چهارمین گردان از ارتش ایران به منطقه اعزام شد. با بالا گرفتن درگیری‌ها و اعتراضات در ایران، چهارمین گردان در ۲۸ دی مجبور به بازگشت شد. به دستور فرماندهان قرار بازگشت مابقی نیروها به کشور در زمستان همان سال شد ولی با ناهماهنگی‌ها و عدم وجود ستاد فرماندهی منظم به وجود آمده در کشور، تنها تعداد ۱۲۰ نفر از نظامیان در ۱۲ بهمن توانستند به ایران بازگردند و مابقی مجبور شدند ماموریتهای خود را به نیروهای ارتش نیجریه واگذار نمایند و به صورت پراکنده در شهرهای لبنان مستقر شوند تا تعیین تکلیف نهایی. چند روز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سازمان ملل متحد تصمیم به تصرف و ضبط ادوات جنگی و سلاح‌های نظامیان ایرانی گرفت. دولت موقت در اسفند همان سال تصمیم به بازگرداندن مابقی نیروهای موجود در منطقه نمود و با کشتی و هواپیما، نفرات و تجهیزات آنها را به کشور بازگرداند.

نگاره

تصویری سراسرنما از دامنه بلندی‌های جولان.
این بلندی‌ها در سال ۱۹۶۷ و پس از پیروزی اسرائیل در جنگ شش روزه به تصرف اسرائیل درآمد.

پانویس

تبلیغات