بخش لاشار

لاشار
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان نیکشهر
بخش بخش لاشار
نام(های) دیگر لاشار نایی
نام(های) قدیمی لاشار نائی
مردم
جمعیت ۴۸۰۰۰ نفر جمعیت
جغرافیای طبیعی
مساحت حدود ۴۵۸۰ کیلومتر
ارتفاع از سطح دریا ۷۸۶ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۶
میانگین بارش سالانه ۲۴۱ میلی‌متر
روزهای یخبندان سالانه ۵۷ روز
اطلاعات شهری
ره‌آورد خرما، انار، هلو،
ترنج و پرتقال، سوزندوزی
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۴۸
وبگاه http://lasharonline.com/
تابلوی خوش‌آمد به شهر

بخش لاشار یکی از بخش‌های شهرستان نیک‌شهر در استان سیستان و بلوچستان ایران است. طوایف عمده لاشار عبارتند از: مبارکی - میرلاشاری -کلی زهی (قلی نژاد)-رییسی -گردهانی - امیری - طوقی -جاوشیری - زین الدینی- قاضی زاده-نوایی-دانش پیپ- پروین جاکس -باشنده-بلوچی-ملازهی - بلوچ لاشاری - درزاده-چاکری -نوکری - و... بخش لاشار از توابع شهرستان نیکشهر با ۴۵۸۰ کیلومترمربع وسعت دارای ۴۸۰۰۰ نفر جمعیت می‌باشد که از شمال به بخش بمپور شهرستان ایرانشهر، ازجنوب به شهرستان نیکشهر و بخش قصرقند از شرق به شهرستان سرباز واز غرب به بخش فنوج منتهی می‌شود و فاصله مرکز بخش (اسپکه) با شهر نیکشهر ۱۱۰ کیلومتر است. آب و هوا: آب و هوای بخش لاشار در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است و بادهای باران آور موسمی در فصل تابستان (نمی) و بادهای باران آور غربی (مدیترانه‌ای) در فصل زمستان در این منظقه موجب ریزش پراکنده باران می‌شود. تقسیمات کشوری: بخش لاشار دارای ۳ دهستان (نام‌های لاشار شمالی، لاشار جنوبی)، ۱۶۲ روستا و دارای ۲۴ دهیاری می‌باشد که ۲۱ واحد فعال می‌باشند. جاذبه‌های گردشگری:ساخت جاده ترانزیتی چابهار - ایرانشهر- زاهدان- میلک و عبور آن از حوزه شهرستان نیکشهر فرصت بسیار خوبی برای گردشگران فراهم کرده تا از مناظر طبیعی و روستاهای سرسبز بخش لاشار دیدن کنند. آبشارها و چشمه‌های آبگرم شیرآباد (پوتاپ) با مناظر زیبا و دیدنی رودخانه آن واقع در فاصله ۱۵ کیلومتری محور ترانزیتی نیکشهر به ایرانشهر در محل دو راهی شرق روستای هریدوک، روستای کوپچ با طبیعت پر جلوه وسوزندوزی منحصربه‌فردش وآبادی کشیگان با طبیعت و رودخانه زیبا در جنوب روستای کوبچ قرار دارد جای زیبا برای تفریح و سرگرمی می‌باشد.

و روستای تنگ سرحه و روستای پیپ با طبیعت بکر و چشم‌اندازهای طبیعی و انواع پوشش گیاهی، وجود گیاهان دارویی، انواع پرندگان وحشی، نخلستانها، چشمه‌های آب در دامنه کوه، رودخانه تنگ سرحه با داشتن صخره‌ها و استخرهای طبیعی و سرسبزی طبیعت آن، گوشه‌ای از جذابیت‌های بخش لاشار نیکشهر است. آبشار گواتامیچ در شرق روستای پیپ به فاصله دو کیلومتری جاده ترانزیت نیکشهر به ایرانشهر و روستای گردشگری بغدان با طبیعت زیبا و دل‌انگیز و وجود رودخانه پرآب و مناظر دیدنی، باغات میوه‌های گرمسیری و سردسیری در حاشیه رودخانه، آبشار اوگینک با ۸۰ متر ارتفاع در فاصله سه کیلومتری غرب روستای اوگینک و محور ترانزیتی که بزرگترین آبشار استان محسوب می‌شود با چشم‌اندازهای طبیعی از مناطق بسیار دیدنی برای دوستداران ورزش کوهنوردی و طبیعت گردان است. آبشار گلیگ به فاصله یک و نیم کیلومتری محور ترانزیتی و غرب روستای جاکس با آبشارهای پلکانی و حوضچه‌های طبیعی و صخره‌های رنگارنگ و انواع پوشش گیاهی، روستای تفریحی «کَس مزور» در دهستان چانف به فاصله پنج کیلومتری از مرکز دهستان با داشتن باغات مرکبات و رودخانه که تلفیقی از زیبایی طبیعت را به نمایش گذاشته‌است، هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. از دیگر جاذبه‌های گردشگری بخش لاشار قلعه‌های تاریخی متعلق به دورانهای مختلف از جمله قلعه اسپکه در بخش اسپکه، قلعه هریدوک در روستای هریدوک و قلعه سرومیچ در روستای سرومیچ است. روستاهای سرسبز با انواع پوشش گیاهی و وجود داروهای گیاهی در سراسر حوزه بخش لاشار و دو طرف محور ترانزیتی چابهار- نیکشهر- ایرانشهر جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده‌است بطوریکه اکثر کسانی که از این محور تردد می‌کنند ساعتها به گشت و گذار در مناظر دیدنی و زمین‌های سرسبز و جمع‌آوری گیاهان دارویی و خوراکی می‌پردازند. مهمترین رشته‌های صنایع دستی رایج در لاشار: قالی بافی، گلیم بافی، حصیربافی، پرده بافی، چادر بافی، خراطی، سوزن دوزی، سکه دوزی و آینه دوزی، پریواردوزی، توردوزی، خامه دوزی و سیاه دوزی.

وجه تسمیه لاشار

معنی لاشار در واقع از لاشه کردن و کشتن بر می‌آید. یعنی هرکسی یا طایفه‌ای قصد تعرض و تجاوز به این منطقه را داشت و پایش به این منطقه باز می‌شد یا فرار می‌کرد یا لاشه اش را می‌بردند.

تقسیمات کشوری

بخش:لاشار دارای دو دهستان به نام‌های ˈلاشار شمالی، لاشار جنوبی ۱۶۲ روستا و ۲۱ دهیاری فعال است. دهستان چانف از توابع بخش لاشار بود که به بخش آهوران الحاق شد.

شهر:اسپکه بخش لاشار با ۴۵۸۰ کیلومتر مربع گستره و با مرکز شهرستان نیکشهر ۱۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش لاشار شهرستان نیکشهر برابر با ۴۸۰۰۰ نفر بوده‌است.

سراسر نما کشیگان لاشار جنوبی

نگارخانه بخش لاشار

تبلیغات