بخش جناح

بخش جناح
بخش
کشور  ایران
استان‌ هرمزگان
شهرستان‌ بستک
دهستان‌ها جناح، فرامرزان، کمشک
جمعیت (۱۳۸۵)
 • جمعیت ۲۲۶۵۴
منطقهٔ زمانی IRST (یوتی‌سی ۳:۳۰+)
کد بخش ۸۳۹
مذهب اسلام (سنی)
زبان‌های گفتاری (جمسی محلی) لارستانی

بخش جناح نام یکی از بخش‌های شهرستان بستک در استان هرمزگان ایران است.

این بخش با وسعتی درحدود ۱۶۹۰ کیلومتر مربع در قسمت جنوبی شهرستان بستک واقع است. این بخش از شمال به بخش مرکزی، واز جنوب به کوه سفید و بخش شیبکوه، واز مشرق به بخش کوخرد، و از مغرب به بخش اشکنان منتهی می‌شود. بخش جناح شامل ۳ دهستان و بالغ بر ۳۰ روستای بزرگ و کوچک است.

  • کد این بخش در تقسیمات کشوری ایران ۸۳۹ است.
  • جمعیت بخش جناح طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۲۶۵۴ نفر بوده‌است.

جغرافی بخش جناح

رودخانه مهران خط‌القعر جغرافیایی بخش جناح را تشکیل می‌دهد و زهکش اصلی بخش جناح است. آب‌های سطحی و زیرزمینی بخش جناح عمدتاً شور بوده که در مواردی استثناً به آب‌های شیرین برمی‌خوریم. پیرامون وجه تسمیه جناح به قطعیت نمی‌توان سخن گفت گو اینکه نام امروزی جناح درگذشته بدین صورت گویش نمی‌شده و جنه نام واقعی آن است. پیشینه سکونت در جناح به درستی معلوم نیست اما وجود چاه‌های حفرشده دردل سنگ آهک در منطقه دوک در جنوب جناح و همچنین چاه و آب انبار تاریخی گبری (زرتشتیان) دیرینگی جناح را شاید به پیش از اسلام برساند. ترکیب جمعیتی شهر را اقوام مهاجر از بلوکات لارستان اقوام منسوب به بومیان جناح و مهاجران دیگر نواحی در برمی گیرد. اقتصاد جناح برپایه بازرگانی استوار است و بافت محلات سنتی، شکل خانه‌ها و چندگانگی اقوام از این مسئله حکایت دارد مضاف بر اینکه به دلیل کمبود آب کشاورزی این حرفه رونق محدود داشته‌است.

دهستان‌ها

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون

پانویس

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ محمدیان، کوخردی، محمد ، “ «به یاد کوخرد» “، ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۳ میلادی
  2. محمد، صدیق «تارخ فارس» صفحه‌های (۵۰ ـ ۵۱ ـ ۵۲ ـ ۵۳)، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی
  3. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران (Gitashenasi Province Atlas of Iran)
  4. محمدیان، کوخردی، محمد. (شهرستان بستک و بخش کوخرد) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی
  5. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
  6. الکوخردی، محمد، بن یوسف، (کُوخِرد حَاضِرَة اِسلامِیةَ عَلی ضِفافِ نَهر مِهران Kookherd, an Islamic District on the bank of Mehran River) الطبعة الثالثة، دبی: سنة ۱۹۹۷ للمیلاد.
تبلیغات