بخش اشترینان

مختصات: ۳۴°۰۲′ شمالی ۴۸°۴۰′ شرقی / ۳۴.۰۳۳° شمالی ۴۸.۶۶۷° شرقی / 34.033; 48.667 بخش اُشترینان یکی از دو بخش تشکیل دهنده شهرستان بروجرد در استان لرستان ایران است. ساکنان این بخش با گویش اشترینانی گفتگو می‌کنند. مرکز این بخش، شهر اشترینان است که در پانزده کیلومتری شمال غربی شهر بروجرد بر روی دشت کوچکی قرار گرفته‌است و به صورت سه راهی، شهرهای بروجرد، نهاوند و ملایر را به هم مرتبط می‌کند.

جغرافیا

بخش اشترینان آب و هوایی سردسیر دارد. این بخش از جنوب غربی به کوه گرین و از شرق به کوه یزدگرد ختم می‌شود. حدفاصل این دو دشت حاصلخیز اشترینان قرار دارد که به نام سیلاخور بالا هم شناخته می‌شود و بخشی از دشت سیلاخور، وسیعترین دشت استان لرستان به حساب می‌آید. کشاورزی، باغداری و دامپروری از شغل‌های اصلی مردم منطقه‌است. محصولات کشاورزی آن شامل گندم و جو و میوه‌هایی چون سیب و انواع آلو است. به دلیل قرارگیری در دامنه کوههای برفگیر زاگرس، این ناحیه در تمام سال دارای سرابها و رودهای جاری پرآب است و کشاورزی در آن رونق دارد. به همین دلیل روستاهای بزرگی در این بخش دیده می‌شود که می‌توان به ونایی، کرکیخان، جعفرآباد، دره گرگ و قائدطاهر اشاره کرد.

تقسیمات کشوری

بخش اشترینان از سه دهستان و ۴۲ روستای دارای سکنه تشکیل یافته‌است. دهستانهای این بخش عبارت‌اند از:

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش اشترینان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۳۵٫۵۴۳ نفر بوده‌است که از این میان ۱۸٬۱۴۸ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این بخش روی هم رفته ۹٬۱۵۰ خانوار دارد.


جستارهای وابسته

تبلیغات