بحث:شیر و خورشید

این یک صفحهٔ بحث دربارهٔ مقالهٔ شیر و خورشید است.

سیاست‌های مقالات


 
این مقاله عضو ویکی‌پروژه‌های زیر است

دلیل حذف مطلب مشکوک

. --شروین افشار ۰۸:۲۰, ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۶ (UTC)

حذف خبر بی‌بی‌سی

بی‌دلیل مطالب را حذف نکنید. به جای اینکه به نیت بی‌بی‌سی از انتشار خبر بپردازید بفرمائید که خبر کذب است یا نه و با کدام مدرک؟! حسام ۱۶:۴۰، ۷ ژوئیه ۲۰۰۷ (UTC)

دلیل حذف مشخص است

پاک کردن بخشی در مورد ریشه ایرانی شیر و خورشید

مدیر گرامی، بر خلاف گمان شما، این نوشتار کاملا خودم نوشتم و تنها منابع به کار اوردم و ذکر کردم ولی چیزی از جای دیگری بر نداشتم. با سپاس

دوست عزیز لازم است توضیحی به شما بدهم.در مهری که به اشتباه ادعا می شود قدیمی ترین نسخه شیر و خورشید است و در موزه هرمیتاژ است و در آسیای میانه یافت شده است:
  1. این مهر متعلق به آناتولی است نه آسیای میانه. رجوع کنید به نوشته دکتر پارپلا و همچنین نوشته دکتر کاوه فرخ
  2. این مهر کپی، کارهای بین النهرین است و پیشینه هزاران ساله حتی قبل از ورود آریایی ها به فلات ایران دارد.( از نمونه های قدیمی تر و باستانی تر می توان این مهر سومری که ایناننا را نشان می دهد با شیر و این نسخه که ایشتار را نشان می دهد اشاره نمود) در تاریخ چند هزار ساله بین النهرین، این نقش، نقش رایجی بوده است. بطور سنتی در این نقش، یکی از خاندان اشراف را در حال اظهار ارادت به الاهه ایشتار ( در بابل و آشور) و ایناننا (نسخه سومری ایشتار) نشان داده می شود.
  3. شی آسمانی موجود نیز ناهید است نه خورشید. زیرا ناهید سمبل ایشتار ایناننا بوده اند، نه خورشید.

بطور خلاصه این نقش، منشا غیر ایرانی دارد و منشا آن مربوط به بین النهرین است. این نقش نیز نمایان گر ستاره ناهید به همراه ایشتار(در بابل و آشور)، ایناننا (در سومر) و آناهیتا (در بعد از هخامنشیان ) است نه شیر و خورشید.--♦ بهزاد مدرس ♦ ب ‏۳۱ مهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۱۷:۳۰ (UTC)

عدم استفاده از منابع تاریخی داخلی و صحیح

درود به شما هموطن گرامی ضمن تقدیم سپاس به نویسنده بزرگوار این مطلب میخواستم چند نکته را یاد آوری کنم نخست اینکه چرا از مطالب پژوهشگران بزرگی که در این راستا جستجوی فراوانی کرده اند استفاده نشده است و فقط از تحقیقات سطحی و بخصوص غیر ایرانی و ناشیانه استفاده کرده اید و به اینها اکتفا کرده اید . اگر مطالعه نه چندان وسیعی در این زمینه داشته باشیم به این نتیجه میرسیم که این نشان ارتباطی با اختر شناسی و... ندارد وبسیار قبل از اسلام بعنوان یک نماد ایرانی مورد استفاده قرار میگرفته است . برای نمونه مراجعه شود به کتاب شیرو خورشید نشان سه هزار ساله از آقای دکتر ناصر انقطاع و یا کتاب شیروخورشید از زنده یاد احمد کسروی شاید بهتر باشد که از تاریخچه میتراییسم نیز برای پژوهش قوی تر و درستتر در این زمینه استفاده شود.


برای این قسمت هیچ رفرنسی اعلام نشده. به نظرم این قسمت یا رفرنس معتبر اضافه شود و یا حذف شود : " این نشان تلفیقی از سنن کهن میان‌رودان، ایران ، عرب ، ترک ، یهودی و مغول است." دوستان اگر مطلبی می افزایید با ذکر منبع باشه. من چیزی ندیدم در این باره. هیچ منتعی برای این خط ارائه نشده. اگر مدرکی وجود دارد لطفا لینک کنید به جای بازگرداندن مطلب

ser/korshed

ma gawanan vazefa darem en nasan male ra hafz konem /aslan ba saltant rabte nadara khon nasan /tarek enaba 95.38.46.195 ‏۲۳ اکتبر ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۴۹ (UTC) kaka

اشتباه در گزینش عنوان صفحه

متاسفانه نوع گزینش عنوان صفحه باعث شده تا نشان شیر و خورشید (منظور نشان سلطنتی که مانند مدال آویخته می شده) در ویکی پدیای پارسی صفحه مجزا نداشته باشد. بهتر بود عنوان این صفحه تنها شیر و خورشید گذاشته می شد و عنوان نشان شیر و خورشید به نشان سلطنتی داده می شد. در صورت انتقال صفحه این مشکل حل خواهد شد. Leo71538 (بحث) ‏۲۸ نوامبر ۲۰۱۱، ساعت ۱۹:۰۷ (UTC)

-- دالبا ‏۲ اکتبر ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۴۰ (UTC)

مدال ارتش قاجار

نشان شیر و خورشید در ارتش قاجاری

این تصویر بسیار جالب است و برای موضوع لازم اما من نتوانستم سمت راست زیر عنوان قاجار قرارش دهم اگر دوستان می توانند قرار دهند. Farvartish (بحث) ‏۱۳ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۲۰ (UTC)

دشمنی با زبان پارسی

ویکی پدیا به تنهایی سیاست های ایرانی ستیزی و پارسی ستیزی را در خود دارد. اینکه زبان پارسی با fa نشان داده می شود خود کافی است. لطفا واژه های "پارسی" صفحات را به "فارسی" تغییر ندهید. Arashium (بحث) ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۱۷ (UTC)

برخی واژه ها در فرهنگ فارسی جای افتاده است و ناچار باید واژه پرکاربرد را مد نظر قرار داد. ویکی پدیا با زبان فارسی دشمن نیست. بدرود ماهان Inbox ‏۳ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۴۸ (UTC)

شیر سنگی همدان

مجسمه شیر سنگی - دهه ۱۹۲۰ میلادی

نشان شیر که علامت مردانگی در فرهنگ ایرانیان قدیم است از کهن‌ترین دوران‌ها بیادگار باقی‌مانده است. ایل بختیاری در گذشته گور سرداران ملی‌اش را با نقش برجستهٔ شیر مزیین می‌نمود. بی‌دلیل نیست که مرکز پایتخت دولت ماد واجد یک شیر سنگی بزرگ است. نشان شیر سنگی همدان احتمالا الهام دهندهٔ نشان شیر خورشید در ادوار بعد شده است.

این شیر سنگی را گاهی جفت عنوان می‌کنند ولی احتمال آن بسیار ضعیف است همچنین اثر مزبور را به دوران عیلامیان گاهی‌هم بدوران مادها مورخ می‌سازند ولی هر چی که هست قدمت فوق‌العاده و کهنی دارد و تا کنون سندی دال بر تعلق این اثر به فلان پادشاه مکشوف نیست. Shams bahari (بحث) ‏۸ ژوئیهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۶:۰۰ (UTC)

حذف ریشه های خورشید و شیر در ایران باستان

چرا بخشهایی که در باره خورشید و شیر در ایران باستان بود را یکباره حذف نموده اید؟ من که نه توهینی به کسی کردم نه از کسی یا چیزی طرفداری کردم نه ضم کسی را گفتم، به چه حقی برچسب عدم نزاکت و استفاده از القاب و ... داده اید؟ مگر از وجود نقوش شیر در کاسه ها ی زرین و سیمین و سفالها و تندیسها و.. که به وفور در آثار مای ایرانیان بجای مانده گفتن جرم است؟

جای خالی تصاویر و مطالب در پیوند با شیر (و سمبلهای آن) و خورشید (و سمبلهای آن) در ایران باستان.. چرا؟!

جناب نوژن تصاویری که گذاشته بودم و شما به بهانه «لزوم محدود بودن تصاویر» آنها را حذف نموده‌اید (یکی نقش برجسته شیر در کاخ داریوش در شوش و دیگری تکوک زرین با نقش شیر) گویای ریشه‌های فرهنگی «شیر» در ایران باستان است.

نقش شیر در کاخ داریوش در شوش سده ۵ پیش از میلاد

هنگامی که از خدای شمش بابلی و نیز از دو پیکره هیتی بر روی شیر (با انتصاب آنان به خدای خورشید و ماه) نام برده شده و هم تصویر بزرگی از آنان گداشته شده، کوجکترین ذکری از میترا یا ایزد مهر، نشان خورشید، نشده بود که بنده گذاشتم و دور نیست که آن هم حذف گردد! این صفحه در باره شیر و خورشید است، پیوندهای این دو مفهوم در ایران باستان هم باید در این جا آورده شود یا نه؟ آیا «سیاست» این است که بر همه جنبه‌های بیرون از ایران باستان از هر جای ممکن، از ترکی، مغولی، هیتی، سامی (و نمی دانم هفتاد و دو ملت دیگر) آورده شود بجز ایرانی، که آن هم به محض گذشتن دو تصویر بلافاصله باید حذف شود؟Gudarz8 (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۰۱ (UTC)

عزیزم، لطف بفرمایید عمل من را دایی‌جان ناپلئونی نکنید و پی به سیاست‌های مرموز و پشت پرده مبرید. در نهایت، نوشتار نمی‌تواند کلی تصویر را جای دهد چون اسلوبش به هم می‌خورد. حالا آن شیر شما دقیقن به کدامین منبع با موضوع اهمیتش در ایران باستان و شاهنشاهی مربوط است؟ همچنین، نوشتار شیر (گربه‌سان) خود دارای یک تصویر از تخت جمشید هست که شاید نیاز باشد مشابهش در اینجا را حذف کنیم. به هر روی، لطف کنید تعداد تصاویر را در یک زیربخش محدود نگه دارید. -- نوژن (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۱۳ (UTC)

اولا کار شما را دایی جان ناپلئونی نکردم، از حذفهای جهت دار انتقاد داشته و دارم. ثانیاً آن شیرها «مال من» نیست و منبع است مثل منابع دیگر همین صفحه. در تصویر رو به رو همان را گذاشته‌ام که دیگران ببینند چه حذف شده. ثالثاً اگر در مدخل شیر (گربه سان) از نقوش تخت جمشید استفاده شده، چه ربطی به مدخل شیر و خورشید دارد؟ چه بسا که در مدخل شیر (گربه سان) از نشان شیر و خورشید نیز تصویری باشد، پس شاید بخواهید کل مطلب شیر و خورشید را در اینجا را حذف کنید!! رابعاً آن چه افزوده‌ام هیچ ربطی به شاهنشاهی نداشته و آن بخش هم که در پاراگراف آمده از من نیست.Gudarz8 (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۳۴ (UTC)

جهت‌دار؟! من همه حرفم این است که از جا استفاده بهینه را ببرید و بی‌جهت چندین تصویر در یک زیربخش قرار ندهید. به هر روی، یا شیر آپادانا یا یا شیر و گاو تخت جمشید – انتخاب با خودتان است. تصویر خدای شمش را نیز حذف کردم چون ۴ تصویر در یک زیربخش هستند که بسیار زیادند. -- نوژن (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۴۴ (UTC)

با تشکر از شما، به هر حال این که مطالب جامع و فراگیر، بدون سنگینی به یک سو یا خودداری از مطلبی باشد، امریست که باید رعایت شود. حق باشماست، در یک زیربخش که دارای چندین تصویر بود، چندین تصویر گذاشته بودم. همین تصویری که گذاشتید بسیار خوبست. با عرض پوزش و سپاس.Gudarz8 (بحث) ‏۱۴ اکتبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۰:۵۹ (UTC)

چندین سکه در موزه مجموعه باستانی هگمتانه همدان

فعلاً از من برنمی‌آید؛ اما اگر کسی از دوستان به همدان رفت؛ خیلی عالی می‌شود اگر از سکه‌های دارای نقش شیر و خورشید در موزه تپه‌های هگمتانه نگاره تهیه کند. چندتایی هست مربوط به دوره‌های مختلف. >Mǎādikhāh< (بحث) ‏۱۸ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۲۱:۴۷ (UTC)

مباحث پیشابرگزیدگی

این مباحث از اینجا

تبلیغات