بحث:ایشتوویگو

این یک صفحهٔ بحث دربارهٔ مقالهٔ ایشتوویگو است.

سیاست‌های مقالات


 
این مقاله عضو ویکی‌پروژه‌های زیر است

اثبات‌پذیری

مطالب ذکرشده کذب محض است.

آیا ضحاک همان اشتیوگو یا همان آژِی دهاک(ضحاک) است

همگان میدانند که درمورد ضحاک چه گفته است.به نظر من فردوسی در اینجا بسیار تعصب به خرج داده و پادشاه بزرگ ماد را چون پادشه بزرگ پارس از بین برده زیاده روی کرده و در مورد او بسیار بد گفته در حالی که تاریخ چیز دیگری میگوید .--Xana ‏۲۵ مهٔ ۲۰۱۰، ساعت ۰۵:۵۴ (UTC)

پیوند مرده

بر طبق بررسی‌های رباتیکی من چندین پیوند غیرقابل دسترس پیدا شد. لطفا آنها بررسی و در صورت لزوم درستش کنید.تشکر!

--:]امیروباتΣυζήτηση ‏۲۶ اکتبر ۲۰۱۰، ساعت ۰۳:۱۲ (UTC)

نام مقاله

این شخص نامش در فارسی امروز آستیاگ است و در کتابهای درسی فارسی زبان هم همین طور استفاده می شود.--نڬارا گپ ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۲۳ (UTC)

آستیاگ شکل تحریف‌شده یونانی نام فارسی او (ایشتوویگو) است. در کتاب‌های درسی امروز ایران بی‌سوادی‌هایی مثل این موج می‌زند.مانی (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۱۱ (UTC)

منشأ آستیاگ

موضوع آستیاگ و تطبیق آن با ضحاک شاهنامه و ایشتوویگو آخرین شاه ماد فقط یک لقب است که مورخان ابراز نموده‌اند. چون دوران ضحاک بسیار مقدم‌تر از ایشتوویگو است شاید در اذهان ملل تحت سلطهٔ مادها بویژه ارمنستان ایشتوویگو را با ضحاک قابل قیاس دانسته‌اند. صفات مشابهٔ ضحاک و ایشتوویگو با فاصلهٔ زمانی حداقل هزار ساله این دو را نزد ملل به لقب آستیاگ شهره نموده است. نخستین کسی که لقب آستیاگ را به شاه ماد داد مورخ باستانی ارمنستان موسی خورنی بود که بشکل غیره اصولی مطالب کهن را در تنیده و ادغام نموده است. بنابر این باید یا انتساب ایشتوویگو را به آستیاگ رد نمود یا به آستیاگ یکم یعنی ضحاک شاهنامه و آستیاگ دوم یعنی ایشتوویگو عقیده داشت.--Shams bahari (بحث) ‏۲ ژانویهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۰۹:۳۳ (UTC)

<>
تبلیغات