بالکان

بالکان

بالکان شبه جزیره‌ای در جنوب شرقی اروپا که از شرق به دریای سیاه و دریای اژه؛ از غرب به دریای یونان و دریای آدریاتیک؛ از جنوب به دریای مدیترانه و از سوی شمال به کوه‌های آلپ دینار و آلپ ترانسیلوانی و جلگه مجارستان مرزبندی می‌شود.

کشورهای که خاک بالکان را پر کرده‌اند عبارتند از:

پهنه منطقه بالکان ۷۲۸٬۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۶۰ میلیون نفر است.

ریشه نام

نام بالکان از رشته‌کوه‌های بالکان گرفته شده که از مرکز بلغارستان تا بخش شرقی صربستان کشیده شده است. باور بر این است این رشته کوه نیز نام خود را از زبان ترکی گرفته است. در ترکی «بالکان» به معنی رشته کوه‌های پوشیده از درخت است. تفسیر دیگر اینست که ممکن است این نام از واژه فارسی بالکانه یا بالاخانه گرفته شده باشد که به معنی خانه پرشکوه، روی، یا بالا است؛ و بر این ناحیه زمانی که قبایل ترک در قرن ۱۱ و ۱۲ میلادی به آن وارد شدند اطلاق شده باشد. این نام هنوز در آسیای مرکزی در رشته کوه‌های بلخان و استان بلخان در ترکمنستان حفظ شده است.

جغرافیا

شبه جزیره بالکان شبه جزیره است در جنوب شرقی اروپا. این شبه جزیره پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دارای چند کشور دیگر شد. همچنین این شبه جزیره دارای ملت‌های با زبان ترکی مقدونی روسی و یونانی است. در اینجا با جغرافیا شبه جزیره بالکان اشنا خواهیم شد.

جغرافیای محیطی

شبه جزیره بالکان واقع در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی کشور ترکیه و جنوب غربی روسیه است. شبه جزیره بالکان توسط دریای سیاهودریای اژه در شرق توسط دریای یونان و دریای ادریاتیک و از جنوب به دریای مدیترانه احاطه شده است. امروزه این شبه جزیره عبارت است از: البانی یونان بلغارستان بوسنی و هرزگوین کرواسی اسلوونی مقدونیه صربستان مونته نگرو رومانی ترکیه (بخش اروپایی).

مرزبندی

شبه جزیره بالکان در شمال توسط کوه‌های الپ و جلگه مجارستان مرزبندی شده است.

وسعت و مساحت

شبه جزیره بالکان دارای وسعتی به اندازه ۷۲۸ هزار کیلومتر مربع است. مساحت هر یک از کشورهای شبه جزیره بالکان عبارتند از:

  1. یونان ۱۳۱ هزار کیلومتر مربع
  2. البانی ۲۸ هزارکیلومتر مربع
  3. بلغارستان ۱۱۰ هزارکیلومتر مربع
  4. بوسنی و هرزگوین ۵۱ هزارکیلومتر مربع
  5. کرواسی ۵۶ هزارکیلومتر مربع
  6. اسلوونی ۲۰ هزارکیلومتر مربع
  7. مقدونیه ۲۸ هزارکیلومتر مربع
  8. صربستان ۸۸هزارکیلومتر مربع
  9. مونته نگرو ۱۳هزار کیلومتر مربع
  10. رومانی ۲۳۸ هزارکیلومتر مربع بزرگترین کشور شبه جزیره بالکان
تبلیغات