بادرشبو

بادرشبو
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): آستریدها
راسته: نعناسانان
تیره: نعناعیان
سرده: بادرنجبویه (سرده)
گونه: D. moldavica
نام علمی
Dracocephalum moldavica

بادرشبو ، بادَرشبی دارویی ، بادرنجبویه ، شاطرا مرزه (نام علمی: Dracocephalum moldavica) نام یک گیاه دارویی و گونه‌ای است از سردهٔ بادرنجبویه.

این گیاه بویی خوش و دلپذیر همچون بوی بادرنجبویه دارد. آن را التیام‌بخش زخم می‌دانند و از عرق بادرشبو به عنوان تقویت کننده قلب و آرامبخش استفاده می‌شود. آن را دارای خواص آرامش‌بخش، اشتهاآور و ضدنفخ نیز دانسته‌اند. در ایران سه دارو از این گیاه تهیه شده‌است.

پراکنش

به حالت وحشی و خودرو در بعضی از نواحی جنوبی اروپا، جزیره سیسیل، مولداوی و جنوب غربی آسیا مانند ایران. در ایران: شمال غربی ایران، آذربایجان، تبریز (بصورت پرورش یافته در باغچه ها)، ارومیه (مزرعه دیز سیامک)، یزدده بالا در نزدیکی یزد، مازندران در جنگلهای مرطوب. ازتیره labiateaeیا lamiaceae

پانویس

  1. «بادَرشبی دارویی» هم‌ارزِ «Dracocephalum moldavica, Moldavica punctata, Moldavica suaveolens, Moldavian dragonhead» مترادفِ: «بادَرشبی» هم‌ارزِ واژهٔ بیگانه‌ای دیگر (moldavian balm)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ بادَرشبی دارویی) 
  2. مظفریان، فرهنگ نام‌های گیاهان ایران، 192.
  3. سرپرستی پایان نامه‌های OFIS - دانشگاه علوم پزشکی تبریز - دکتر مسلم نجفی
  4. سامانه داده‌پردازی پژوهش
  5. : بردیرش بو

^ بادرشبی، بردیرش‌بو و وارشبو هم گفته‌اند.

تبلیغات