اوریگنیشن

"مرد شیری" تندیسی مربوط به ۳۲٬۰۰۰ سال پیش باقی‌مانده از فرهنگ اوریگنشین است و کهن‌ترین تندیس جانوری انسان‌دیس پیدا شده در جهان به شمار می‌رود.

فرهنگ اوریگنیشن یا اورین‌ییشن (به انگلیسی: Aurignacian) فرهنگی باستان‌شناسانه از دوره پارینه‌سنگی نوین بود که در اروپا و جنوب غربی آسیا یافت می‌شد. این فرهنگ برای دوره طولانی میان ۴۵٬۰۰۰ تا ۳۵٬۰۰۰ سال پیش (بر پایه تازه‌ترین زمان‌سنجی‌های کربنی این زمان میان ۴۷٬۰۰۰ تا ۴۱٬۰۰۰ سال پیش بوده) وجود داشته‌است. نام «اوریگنیشن» برگرفته از نام شهرک اورینیاک (Aurignac) در منطقه اوت-گارون فرانسه است.

قدیمی‌ترین هنر ماقبل تاریخ به صورت فیگوراتیو با نام ونوس هول فلس از این فرهنگ به دست آمده. این تندیس در سال ۲۰۰۸ در غاری در شلکلینگن، ایالت بادن-وورتمبرگ آلمان پیدا شد.

ویژگی‌های اصلی

صنعت ابزارسازی در تمدن اوریگنیشن بر پایه بهره‌گیری از استخوان جانوران و یا شاخ گوزن بوده‌است. چاقوها و تراشه‌های تیز آن‌ها بیشتر سنگ‌های به صورت طبیعی تیز شده بودند تا تراشه‌های سنگی. مردمان این تمدن همچنین بعضی از نخستین غارنگاره‌های شناخته‌شده در تاریخ را به وجود آوردند. نگاره‌های غار شووه در جنوب فرانسه از این نمونه‌ها هستند. آن‌ها همچنین می‌توانستند گردن‌آویز، دست‌بند، مهره‌های عاجین، و تندیس‌های سه‌بعدی بسازند

نگارخانه

تبلیغات