امریکن ایرلاینز

امریکن ایرلاینز
یاتا ایکائو شناسه
AA AAL AMERICAN
تأسیس ۱۹۳۰
آغاز فعالیت ۱۹۳۴
قطب
شهرهای کانونی فرودگاه لاگواردیا
اتحادیه وان‌ورلد
شمار ناوگان ۶۳۱
مقصدها ۲۷۳
شعار شرکت The new American is arriving.
شرکت مادر امریکن ایرلاینز گروپ
دفتر مرکزی فورت وورث، تگزاس
افراد کلیدی
وب‌گاه www.aa.com
یک فروند بوئینگ ۷۷۷ متعلق به امریکن ایرلاینز

امریکن ایرلاینز، (به انگلیسی: American Airlines) شرکت هواپیمایی آمریکایی است که به‌عنوان بزرگترین شرکت هواپیمایی جهان، بر پایه شمار انتقال مسافر شناخته می‌شود، همچنین پس از لوفت‌هانزا، در رتبه دوم از بزرگترین شرکت‌های هواپیمایی جهان، بر پایه میزان درآمد سالیانه، به‌شمار می‌آید.

این شرکت در سال ۱۹۳۰ با نام امریکن ایرویز فعالیتش را آغاز نمود و تا سال ۲۰۱۱ به‌عنوان زیرمجموعه شرکت ای‌ام‌آر کورپوریشن فعالیت می‌کرد و در ماه نوامبر این سال، ای‌ام‌آر کورپوریشن اعلام ورشکستگی نمود. سپس در ماه فوریه ۲۰۱۳ امریکن ایرلاینز با یو اس ایرویز ادغام شدند.

امریکن ایرلاینز در حال حاضر روزانه به ۲۷۳ مقصد، واقع در آمریکای شمالی، اروپا، اقیانوسیه، کارائیب و آمریکای جنوبی پروازهای مستقیم دارد.

شرکت امریکن ایرلاینز در سال ۲۰۱۳ بیش از ۱۹۳٫۷ میلیون مسافر را منتقل نموده‌است، که از این لحاظ یک رکود در تاریخ خطوط هواپیمایی به‌حساب می‌آید.

دفتر مرکزی این شرکت در شهر فورت وورث، تگزاس قرار دارد و فرودگاه بین‌المللی دالاس-فورت ورث، فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی، فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس، فرودگاه بین‌المللی میامی و فرودگاه بین‌المللی اوهر شیکاگو، قطب‌های این شرکت هواپیمایی به‌شمار می‌آیند. این شرکت در حال حاضر در ناوگان هوایی خود، دارای ۶۳۱ فروند هواپیمای جت مسافربری می‌باشد.

نگارخانه

پیوند به بیرون