اقتصاد ژاپن

اقتصاد ژاپن
واحد پول ین ژاپن (JPY)
عضو سازمانهای تجاری: اپک, سازمان تجارت جهانی, OECD, جی ۲۰, جی ۸ و غیره
آمار
تولید ناخالص داخلی ۵٫۰۷۳ تریلیون دلار (۲۰۰۹)
رتبه در تولید ناخالص داخلی ۳ ام
رشد تولید ناخالص داخلی
سرانه تولید ناخالص داخلی $۳۹٬۵۷۳ (۲۰۰۹)
سهم بخشها در تولید ناخالص داخلی کشاورزی: ۱٫۶٪، صنعت: ۲۳٫۱٪، خدمات: ۷۵٫۴٪ (۲۰۰۹ est.)
تورم -۱٫۳٪ (۲۰۰۹ est.)
جمعیت زیر خط فقر ۱۳٫۵٪
نیروی کار ۶۵٫۹۷ میلیون نفر (۲۰۰۹ est.)
سهم بخشها از نیروی کار کشاورزی: ۴٫۴٪، صنعت: ۲۷٫۹٪، خدمات: ۶۶٫۴٪ (۲۰۰۵)
بدهی دولت
نرخ بیکاری ۵٫۶٪ (۲۰۰۹ est.)
صنایع عمده وسایل نقلیه موتوری, صنایع سنگین و حمل و نقل تجهیزات، الکترونیکی, شیمیایی, فلزات, ماشینی ابزار، فراورده‌های غذایی، فلزات غیر آهنی
شرکای تجاری
صادرات ۵۱۶٫۳ میلیارد دلار . (۲۰۰۹ est.)
شرکای تجاری عمده در صادرات ایالات متحده ۱۷٫۸٪, چین ۱۶٪, کره جنوبی ۷٫۶٪, هنگ کنگ ۵٫۱٪ (۲۰۰۸)
واردات ۴۹۰٫۶ میلیارد دلار (۲۰۰۹ est.)
شرکای عمده تجاری در واردات چین ۱۸٫۹٪، ایالات متحده ۱۰٫۴٪، عربستان ۶٫۷٪، استرالیا ۶٫۲٪، امارات ۶٫۱٪، اندونزی ۴٫۳٪ (۲۰۰۸)

کشور ژاپن با داشتن تولید ناخالص داخلی به میزان ۵ تریلیون دلار سومین قدرت اقتصادی دنیا (پس از آمریکا و چین) بوده و در آسیا نیز رتبه دوم را از این لحاظ داراست. این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است و اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است. ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد و آمریکا با ۲۲٫۷٪، چین با ۱۳٫۱٪ و کره جنوبی با ۷٫۸٪ عمده‌ترین شرکای تجاری این کشور هستند. محصولات صادراتی عمدهٔ ژاپن شامل تجهیزات حمل و نقل، اتومبیل، صنایع الکترونیک، ماشین آلات الکتریکی و صنایع شیمیایی هستند. در بخش صنایع ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورها در زمینه تولید اتومبیل، تجهیزات الکترونیکی، ماشین ابزار، فولاد و فلزات غیرآهنی، کشتی سازی، صنایع شیمیایی و نساجی و نیز صنایع غذایی فرآوری شده محسوب می‌شود. این کشور دارای چندین شرکت بین‌المللی با مارک‌های معتبری همچون تویوتا، هوندا، سونی، نیسان، سیتی زن و... است.

ژاپن رشد اقتصادی بالایی را در دهه‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۰ تجربه کرده‌است. رشد ژاپن در دهه ۱۹۶۰ به طور متوسط ۱۰٪، در دهه ۱۹۷۰ به طور متوسط ۵٪، و در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ۴٪ رشد داشت. رشد اقتصادی ژاپن در دو دهه اخیر به شدت کاهش یافته‌است به طوری که در دهه ۱۹۹۰ به طور متوسط ۱٫۵٪ بوده‌است. تلاش‌های دولت ژاپن برای ایجاد رشد اقتصادی در این دو دهه عمدتاً با شکست مواجه شده و رشد اقتصادی ژاپن همچنان پایین است.

قدیمی ترین شرکت‌های جهان در ژاپن قرار دارند.شرکت‌هایی حتی با قدمت هزار سال نیز در این کشور هنوز فعالیت می‌کنند.این امر باعث شده‌است که بانک‌ها به این شرکت‌ها بدون توجه به میزان سوددهیشان و تنها بر پایه قدیمتشان وام پرداخت کنند.اینکار باعث می‌شود این شرکت‌ها مایل به ادغام نباشند و این کار باعث کاهش رقابت پذیری شرکت‌های ژاپنی در سطح جهان می‌شود.

تبلیغات