اقتصاد آلمان

اقتصاد آلمان
فرانکفورت، مرکز مالی آلمان.
واحد پول یورو، ۱ یورو= ۱٫۱۲ دلار
سال مالی سال میلادی
سازمان‌های تجاری اتحادیه اروپا، سازمان تجارت جهانی و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه
آمارها
تولید ناخالص داخلی

۳٫۰ تریلیون یورو (۲۰۱۵)

۳٫۸ تریلیون دلار (۲۰۱۵)
رتبه چهارم (اسمی) / پنجم (برابری قدرت خرید)
رشد تولید ناخالص داخلی 1.7% 2015
سرانه تولید ناخالص داخلی

۳۷٬۲۰۰ یورو (۲۰۱۵)

۴۱٬۲۰۰ دلار (۲۰۱۵)
تولید ناخالص داخلی هر بخش کشاورزی: ۰٫۹٪، صنعت: ۲۹٫۱٪، خدمات: ۷۰٪ (تخمین ۲۰۱۲)
تورم (CPI) ۰٫۵٪ (نوامبر ۲۰۱۴)
جمعیت زیر خط فقر ۱۰٫۲٪
شاخص جینی ۲۸٫۳ (۲۰۱۳)
نیروی کار ۵۳ میلیون (۲۰۱۵)
نیروی کار
بر پایه شغل
کشاورزی (۲٫۴٪)، صنعت (۲۹٫۷٪)، خدمات (۶۷٫۸٪) (۲۰۱۵)
بی‌کاری ۴٫۵٪ (نوامبر ۲۰۱۵)
میانگین حقوق ناخالص ۴۲٬۰۰۰ یورو (۴۷٬۰۰۰ دلار), در سال (۲۰۱۵)
میانگین حقوق خالص ۲۷٬۰۰۰ یورو (۳۰٬۰۰۰ دلار), در سال (۲۰۱۵)
صنایع اصلی آهن و فولاد، زغال‌سنگ، سیمان، سوخت‌های معدنی، مواد شیمیایی، پلاستیک، تولیدات ماشینی، خودرو، واگن‌سازی، کشتی‌سازی، صنایع هوایی و فضایی، ابزارآلات صنعتی، الکترونیک، تکنولوژی ارتباطات، تجهیزات پزشکی، مواد دارویی، غذا و نوشیدنی، نساجی
رتبه آسانی انجام کسب و کار بیستم
تجارت
صادرات ۱٫۵ تریلیون دلار (تخمین ۲۰۱۴)
کالاهای صادراتی وسایل موتوری، ماشین‌آلات، مواد شیمایی، تجهیزات الکترونیک و کامپیوتری، دارو، فلزات، تجهیزات حمل و نقل، موادغذایی، پارچه، محصولات پلاستیکی
شرکای اصلی صادرات  فرانسه 9.8%
 بریتانیا 7.4%
 هلند 6.9%,
 ایالات متحده آمریکا 6.4%
 اتریش 5.5%
 چین 5.4%
 ایتالیا 5.2%
 سوئیس 4.6%
 لهستان 4.1%
 بلژیک ۴٫۱٪ (تخمین ۲۰۱۳)
واردات ۱٫۳ تریلیون دلار (تخمین ۲۰۱۴)
کالاهای وارداتی ماشین‌آلات، تجهیزات پردازش داده، خودرو، مواد شیمیایی، نفت و گاز، فلز، تجهیزات الکترونیک، دارو، موادغذایی، محصولات کشاورزی
شرکای اصلی واردات  هلند 14.2%
 فرانسه 7.7%
 بلژیک 6.4%
 چین 6.4%
 ایتالیا 5.4%
 بریتانیا 4.9%
 اتریش 4.4%
 روسیه 4.3%
 لهستان 4.3%
 سوئیس 4.1%
 جمهوری چک ۴٫۰٪ (تخمین ۲۰۱۳)
سهم سرمایه‌گذاری خارجی ۱٫۳ تریلیون دلار (نوامبر ۲۰۱۵)
قرض ناخالص خارجی ۲٫۰ تریلیون یورو (مارس ۲۰۱۵)
امور مالی عمومی
بدهی‌های عمومی ۷۱٫۶٪ از تولید ناخالص داخلی (۲۰۱۵)
درآمدها ۱٫۰ تریلیون یورو (۱٫۱ تریلیون دلار) (۲۰۱۵)
مخارج ۰٫۹ تریلیون یورو (۱٫۰ تریلیون دلار) (۲۰۱۵)
کمک‌های اقتصادی

۷٫۵ میلیارد دلار (۵٫۰ میلیارد یورو) ۰٫۲۸٪ از تولید ناخالص داخلی

آلمان در سال ۲۰۱۳ رتبه دوازدهم شاخص قیمت مصرف‌کننده را در دنیا بدست آورد
رتبه اعتبار استاندارد اند پورز: AAA
دورنما: باثبات
مودیز: AAA
دورنما: باثبات
فیچ ریتینگز: AAA
دورنما: باثبات
ذخایر خارجی ۰٫۴ تریلیون دلار (آوریل ۲۰۱۵)
منبع اصلی داده‌ها: اطلاعات‌نامهٔ جهان سازمان سیا
همهٔ مقدارها -مگر موردهای ذکرشده- به دلار آمریکا است

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا و جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی (نرخ تبدیل ارز) و پنجمین تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) را در جهان دارد. آلمان از بنیانگذاران اتحادیهٔ اروپا و حوزه یورو است. جایگاه اقتصادی این کشور در جهان بعد از انقلاب صنعتی و همزمان با تشکیل آن مطرح شد و تا به امروز از آن به عنوان یک کشور پیشرو و نوآور و همچنین سرمایه‌گذار در پروژه‌های تحقیقاتی اسم برده می‌شود. اقتصاد آلمان، از سیستم اقتصاد اجتماعی بازار پیروی می‌کند.

در سال ۲۰۱۴ این کشور رکورد بیشترین مازاد تجاری دنیا را به ارزش ۲۸۵ میلیارد دلار ثبت کرد. آلمان همچنین در سال ۲۰۱۴ با صادراتی معادل ۱٫۱۳ تریلیون یورو (۱٫۲۸ تریلیون دلار) سومین صادرکنندهٔ بزرگ در دنیا از لحاظ کالا و خدمات بوده است. ۷۰٪ تولید ناخالص داخلی آلمان به بخش خدمات، ۲۹٫۱٪ درصد به صنعت و ۰٫۹٪ به کشاورزی اختصاص دارد. صادرات این کشور ۴۱٪ از تولید ملی را شامل می‌شوند. ده محصول اول صادراتی آلمان عبارتند از: خودرو، ماشین‌آلات، محصولات شیمیایی، محصولات الکترونیک، تجهیزات الکتریکی، مواد دارویی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات، محصولات خوراکی و پلاستیک. ۵۰٪ انرژی آلمان از سوزاندن زغال‌سنگ یا سوخت‌های فسیلی بدست می‌آید. انرژی هسته‌ای، گاز، انرژی باد، سوخت‌های بیو، انرژی خورشیدی و نیروگاه‌های آبی در مرتبه‌های بعدی قرار دارند. آلمان اولین کشور صنعتی‌اش که متعهد به جایگزین کردن انرژی‌های تجدیدپذیر با سوخت‌های فسیلی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود شد. در حال حاضر ۲۷٪ نیروی برق مصرفی در آلمان از انرژی‌های تجدیدپذیر تولید می‌شود.

۹۹٪ شرکت‌های آلمانی، شرکت‌های با اندازهٔ کوچک و متوسط هستند که عمدتاً بصورت خانوادگی اداره می‌شوند. در میان ۵۰۰ ابرشرکت بزرگ دنیا از لحاظ درآمد، دفتر مرکزی ۵۳ شرکت در آلمان قرار دارد که از میان آن‌ها می‌توان از فولکس‌واگن، آلیانتس، دایملر، بی‌ام‌و، زیمنس، BASF، میونیک ره، ا.آن، بایر و ار.وه. ئه نام برد.

آلمان همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دنیاست و دو سوم نمایشگاه‌های معتبر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند. بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های سالانه و کنگره‌های اقتصادی در این کشور در شهرهایی همانند هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزار می‌شوند.

آلمان تنها کشور در بین پنج صادرکننده بزرگ اسلحه در دنیاست که عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل نیست.

اکثر افراد شاغل (۷۳٫۵۳ درصد) در بخش خدمات در آلمان به کار گرفته شده‌اند از جمله در حمل و نقل، هتل‌ها و رستوران‌ها، خدمات اجتماعی و بهداشت و درمان، مسکن و بخش مالی. بخش تولید ۲۴٫۴ درصد از نیروی کار را در خود دارد که در حوزه‌هایی نظیر شیلات، کشاورزی و جنگلداری مشغول هستند. نرخ بیکاری در این کشور در فوریه ۲۰۱۴ برابر ۵٫۱ درصد بوده است.

تاریخ

دورهٔ صنعتی شدن

انقلاب صنعتی در آلمان حدود یک قرن بعد از انگلستان، فرانسه و بلژیک اتفاق افتاد، زیر آلمان تا اواخر قرن نوزدهم بصورت یک کشور واحد در نیامده بود.

یک کارخانه تولید قطار در سال ۱۸۴۷.
اختراع اتومبیل. کارل بنز به همراه همسرش در یک بنز ویکتوریا مدل ۱۸۹۴.

تشکیل اتحادیهٔ گمرکی آلمان و گسترش شبکه راه‌آهن در سراسر کشور، اصلی‌ترین محرک‌های انقلاب صنعتی و اتحاد سیاسی در این کشور بودند. در سال ۱۸۳۴ تعرفه‌های تجاری بین ایالات آلمان حذف شدند. در سال ۱۸۳۵ اولین خط راه‌آهن بین شهرهای درسدن و لایپزیگ در ایالت ساکسونی راه‌اندازی شد.

تجربه استفاده از قطار در این خط چنان موفقیت‌آمیز بود که به گسترش سریع خطوط راه‌آهن در سراسر آلمان انجامید. در سال‌های مابین ۱۸۴۵ تا ۱۸۷۰ حدود ۵۰۰۰ مایل خط راه‌آهن در آلمان احداث شد و اولین لوکوموتیو ساخت این کشور در سال ۱۸۵۰ تولید شد. کمی بعد سایر ایالت‌های آلمان به اتحادیه گمرکی پیوستند و خطوط راه‌آهن را نیز گسترش دادند. دیری نگذشت که قطار به تمام نقاط آلمان رسید.

برقراری مقررات تجارت آزاد و وجود حمل و نقل ریلی به توسعه سریع اقتصاد انجامید، بازار را برای محصولات داخلی پررونق ساخت، به رشد فعالیت مدیران میان‌رده کمک کرد، تقاضا را برای استخدام مهندسین و معماران و کارگران افزایش داد و سرمایه‌گذاران را به تجارت زغال سنگ و آهن ترغیب کرد. عامل دیگر پیشرفت اقتصاد آلمان، یکسان شدن سیستم پولی بود که با اتحاد سیاسی در این کشور حاصل شد. مارک آلمان در سال ۱۸۷۱ با پشتوانه طلا وارد سیستم پولی شد. با این‌حال مارک آلمان تا سال ۱۹۰۷ چندان استفاده‌ای نداشت، به این دلیل که تا آن سال همچنان سکه‌های نقره در داد و ستد مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

کشتی مسافرتی ساخت آلمان در سال ۱۸۹۰.

پیروزی پروس بر ناپلئون سوم نقطه پایانی بر استیلای در اروپا بود و به تشکیل امپراتوری آلمان در ۱۸۷۱ انجامید. در بین سال‌های ۱۸۸۱ تا ۱۸۸۹، صدراعظم اتو فون بیسمارک قوانینی وضع کرد که بر طبق آن شرایط کاری بهبود می‌یافت و به افراد بیمه اجتماعی تعلق می‌گرفت. او اولین دولت رفاه در دنیا را پایه‌گذاری کرد. آلمان در زمان او اولین کشوری بود که برنامه‌های تأمین اجتماعی را از قبیل بهداشت و درمان، تحصیلات اجباری، بیمه درمانی، بیمه تصادفات، بیمه معلولیت و سیستم بازنشستگی را به اجرا درآورد. نظام آموزشی آلمان هنگامی به بار نشست که کمی پس از آن آلمان با ۹۹٪ بالاترین نرخ باسوادی را در دنیا داشت و به افزایش تعداد مهندسین، پزشکان، شیمی‌دان‌ها، مدیران موفق و کشاورزان ماهر انجامید.

آلمان در سال ۱۹۰۰ از آمریکا و انگلستان در تولید فولاد پیشی گرفت. توسعه اقتصادی آلمان همچنین با افزایش جمعیت بی‌سابقه از ۳۵ میلیون نفر در سال ۱۸۵۰ به ۶۷ میلیون نفر در سال ۱۹۱۳ مصادف شده بود. در فاصله سال‌های ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۷ تعداد افراد شاغل در صنعت ماشین‌سازی از نیم میلیون نفر به بیش از یک میلیون نفر رسیده بود. در سال ۱۹۱۰ فقط ۴۰٪ مردم در روستاها زندگی می‌کردند که کاهشی ۶۷ درصدی نسبت به آغاز امپراتوری در چهل سال قبل از آن نشان می‌داد. در سال ۱۹۱۳ حدود ۶۰٪ تولید ناخالص ملی در بخش صنعت قرار داشت. صنعت شیمیایی آلمان در آن زمان در دنیا بی‌همتا بود و در سال ۱۹۱۴ این کشور نیمی از تجهیزات الکتریکی دنیا را تولید می‌کرد.

جمهوری وایمار و رایش سوم

جنگ جهانی اول در سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ تأثیر مخربی بر اقتصاد آلمان گذاشت. جان مینارد کینز، اقتصاددان بریتانیایی معتقد است که معاهدهٔ ورسای که به جنگ جهانی اول خاتمه داد یکی از عوامل فروپاشی اقتصاد آلمان و جهان بعد از جنگ بود. او در کتابش با نام تبعات اقتصادی صلح خاطرنشان کرد که این معاهده در واقع یک پیمان صلح کارتاژی بود، یعنی این عهدنامه به جای اینکه شرایط پایه‌گذاری اصولی عادلانه برای صلح پایدار بر طبق اصول چهارده‌گانه ویلسون (که آلمان آن را در زمان آتش‌بس پذیرفته بود) را فراهم کند، یک تلاش تلافی‌جویانه از طرف فرانسه برای نابود کردن آلمان بود. کینز استدلال می‌کرد که مجموع غرامتی که آلمان باید به فاتحان جنگ پرداخت می‌کرد، بسیار بیشتر از چیزی بود که توان پرداختش را داشت و این موضوع به بی‌ثباتی شدید در اقتصاد این کشور دامن می‌زد.

در حقیقت مجموع غرامت‌های جنگی که آلمان متعهد به پرداختش شده بود بیش از چیزی بود که هر کس تصورش را می‌کرد. ارزش این غرامت‌ها به ۲۰ میلیارد مارک طلای آلمان می‌رسید که معادل ۵ میلیارد دلار آمریکا یا ۱ میلیارد پوند انگلستان بود. پرداخت‌های غرامت آلمان به متفقین در سال ۱۹۳۱ پایان یافت. جنگ و معاهده ورسای با تورم لجام گسیخته در اقتصاد آلمان همراه شده بود که خرابی شدیدی در ثبات اقتصادی این کشور به بار آورد. ارزش دلار در آلمان از ۸٫۱ مارک در سال ۱۹۱۸ به ۴٫۲ تریلیون مارک در نوامبر ۱۹۲۳ رسید. در سال‌های ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۹ با پشتیبانی وام‌های گرفته شده از بانک‌های نیویورک و اصلاحات اقتصادی، ثبات بر اقتصاد آلمان حاکم شد.

در سال ۱۹۳۳ هنگامی که نازی‌ها در آلمان به قدرت رسیدند همچنان درصد بیکاری در آلمان بالا بود. اما کمی بعد با برنامه‌های اجتماعی گسترده‌ای که توسط نازی‌ها انجام شد، همانند پروژه‌های رایشزبان (قطار)، رایشزپست (پست) و رایشزاتوبان (اتوبان)، تا حد زیادی از میزان بیکاری کاسته شد. در سال ۱۹۳۵ آلمان با زیر پا گذاشتن معاهده ورسای، نوسازی تسلیحاتی را در برنامه‌های اقتصادی خود گنجاند.

درصد سالانه تغییر تولید ناخالص ملی و شاخص قیمت‌ها در آلمان در سال‌های ۱۹۲۶ تا ۱۹۳۹، منبع: داده‌های اداره آمار فدرال آلمان

آمار اشتغال در آلمان از ۱۹۳۲ تا ۱۹۳۵

(میلیون نفر) بیکارها شاغلان
اوت ۱۹۳۲ ۵٫۲ ۱۲٫۸
اوت ۱۹۳۳ ۴٫۱ ۱۴٫۱
اوت ۱۹۳۴ ۲٫۴ ۱۵٫۹
اوت ۱۹۳۵ ۱٫۷ ۱۷٫۱

سیاست‌های مالی انبساطی پس از بحران مالی ۱۹۳۱ (به دلیل آنکه آلمان از استاندارد طلا پیروی نمی‌کرد) توسط یالمار شاخت وزیر اقتصاد آلمان توصیه شد و وی در سال ۱۹۳۳ رئیس بانک مرکزی آلمان شد. یالمار شاخت به دلیل عدم همکاری با نازی‌ها در سال ۱۹۳۸ از خدمت منفصل شد و هرمان گورینگ جای او را گرفت. خودکفایی هدف اصلی سیاست‌های تجاری رایش سوم بود. با وجود این آلمان در تأمین مواد اولیه خود در مضیقه بود و مجبور بود که روابط تجاری خود را با سایر کشورها همچنان حفظ کند، اما در تجارت خارجی خود سیاست‌های اقتصادی همچون قراردادهای دوجانبه، کنترل ارزهای خارجی، یارانه برای کالاهای صادراتی و تعرفه‌های وارداتی را اعمال کرد. این برنامه‌ها که از ۱۹ سپتامبر ۱۹۳۴ اعمال شدند، برنامهٔ نو (Neuer Plan) نام گرفتند. برنامهٔ نو بر تجارت با کشورهای توسعه نیافته تأکید می‌کرد. در این برنامه، کشورهای اروپای جنوبی به اروپای غربی و شمالی و آمریکای شمالی ارجحیت داشتند. در نهایت آلمان نازی روابط گسترده‌ای با غول‌های تجاری دنیا برقرار کرد و در سال ۱۹۳۳ به منظور تشکیل سرویس ملی کار، اتحادیه‌های کارگری را منحل ساخت. تشکیل جبهه کار آلمان برای تعیین ساعات کار، زیبایی کار (SDA) برای بهبود شرایط کاری و قدرت از طریق شادی (KDF) برای مهیا کردن باشگاه‌های ورزشی برای کارگران از دیگر اقدامات نازی‌ها در آن دوره بود. جنگ جهانی دوم پایانی بود بر شکوفایی اقتصادی آلمان در این دوره.

آلمان غربی

فولکس قورباغه‌ای نماد بازسازی آلمان غربی بود.

پس از خاتمهٔ جنگ جهانی دوم، جایگزین کردن مارک امپراتوری با مارک آلمان، نقطه شروع دوره شکوفایی اقتصاد آلمان تحت صدارت عظمای کنراد آدناور و وزیر اقتصادش لودویگ ارهارد بود که آلمان را از یک کشور مخروبه به یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای اروپا تبدیل کردند.

برخلاف تصور همگان، طرح مارشال که برای احیای اقتصاد آلمان غربی برنامه‌ریزی شده بود، عامل اصلی معجزه اقتصادی آلمان پس از جنگ نیست. تمام کمک‌هایی که طرح مارشال بصورت وام به آلمان اهدا می‌کرد (در کل ۱٫۶۵ میلیارد دلار) بسیار کمتر از میزانی بود که آلمان می‌بایست به‌عنوان غرامت جنگی و همچنین هزینه‌های جاری اشغال به متفقین پرداخت می‌کرد که حدود ۲٫۴ میلیارد دلار در سال بود.

در سال ۱۹۵۳ تصمیم گرفته شد که آلمان ۱٫۱ میلیارد دلار از کمک‌هایی که دریافت کرده را بازپرداخت کند. آخرین قسط بازپرداخت برای ژوئن ۱۹۷۱ برنامه‌ریزی شد. بدیهی‌ست که احیای اقتصاد آلمان در این دوره نمی‌توانست بدون ایجاد یک جهش اولیه اقتصادی به همراه تحول و نوسازی زیرساخت‌های اقتصادی که در برنامه بازسازی اقتصادی پیش‌بینی شده بود انجام پذیرد. در کنار این عوامل، کار زیاد و ساعات کار طولانی و فشرده در دهه‌های ۵۰، ۶۰ و اوایل دههٔ ۷۰ میلادی و همچنین ورود هزاران کارگر میهمان، زمینه اساسی را برای تغییر وضع اقتصادی آلمان فراهم آوردند.

آلمان شرقی

در اوایل دههٔ ۵۰، اتحاد جماهیر شوروی از آلمان شرقی غرامت‌هایی را به شکل محصولات کشاورزی و صنعتی مطالبه کرد و خواهان پرداخت غرامت‌های سنگین‌تر از سوی آلمان شد. در این دوره مناطق سیلسیای سفلی که سرشار از معادل زغال‌سنگ بود و همچنین اشتتین به‌عنوان غرامت‌های جنگی به لهستان واگذار شدند.

در سال ۱۹۸۸ حجم صادرات آلمان غربی به ۳۲۳ میلیارد دلار می‌رسید، در حالی که در همان سال آلمان شرقی ۳۰٫۷ میلیارد دلار کالا صادر کرده بود که ۶۵٪ آن به کشورهای کمونیستی صادر می‌شد. میزان بیکاری آلمان شرقی صفر درصد بود. و در سال ۱۹۷۶ رشد متوسط تولید ناخالص داخلی این کشور ۵٫۹٪ بود.

آلمان فدرال

در سال ۲۰۱۳ آلمان بزرگ‌ترین صادرکننده و وارد کننده در دنیا بود که بیشترین مازاد تجاری را در دنیا ثبت کرد

اقتصاد آلمان در شروع قرن بیست و یکم وارد مرحله رکود شد و آلمان بدترین رشد اقتصادی خود را در سال‌های ۲۰۰۲ (۱٫۴٪)، ۲۰۰۳ (۱٫۰٪) و ۲۰۰۵ (۱٫۴٪) ثبت کرد. بیکاری نیز شدیداً بالا رفته بود. همزمان با این رکود، افزایش نسبی سن مردم آلمان نیز فشار مضاعفی بر سیستم تأمین اجتماعی آلمان وارد کرد. این عوامل سبب شد که دولت به یک سری برنامه‌های اصلاحی با نام Agenda2010 در اقتصاد دست بزند که اصلاح بازار کار یکی از آنان بود و با نام هارتس ۱ تا ۵ شناخته می‌شد.

در سال‌های انتهایی دههٔ اول قرن ۲۱ام اقتصاد جهانی وارد مرحله شکوفایی شد و باعث شد که آلمان به‌عنوان یکی از کشورهای صادرکنندهٔ برتر در سطح جهانی از این رشد سود ببرد. برخی از تحلیل‌گران اصلاحات هارتس را با افزایش رشد اقتصادی و کاهش بیکاری شد مرتبط می‌دانند، اما دسته‌ای دیگر معتقدند که این اصلاحات به کاهش شدید استانداردهای زندگی منجر شد و تاثیراتش بر رشد اقتصادی موقتی و زودگذر بود.

تولید ناخالص داخلی اسمی آلمان در سه‌ماههٔ دوم و سوم سال ۲۰۰۸ تحت تأثیر بحران اقتصادی اروپا و جهان وارد رکود شد. تولید صنعتی در ماه‌های آگوست و سپتامبر این سال تا ۳٫۶٪ سقوط کرد. در ژانویه ۲۰۰۹ دولت آنگلا مرکل یک طرح محرک اقتصادی ۵۰ میلیارد یورویی را برای جلوگیری از گسترش تبعات رکود در بخش‌های مختلف اقتصادی (و جلوگیری از بیکاری که متعاقب آن پیش می‌آمد) تصویب کرد. اقتصاد آلمان در سه‌ماههٔ دوم و سوم سال ۲۰۰۹ از رکود خارج شد که دلیل آن افزایش سفارش‌های واردات و صادرات - در درجه اول خارج از منطقه یورو - و ثبات در میزان تقاضا در بازار بود.

آلمان عضو مؤسس اتحادیه اروپا، گروه هشت و گروه بیست است که در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ بزرگ‌ترین صادرکننده در دنیا به شمار می‌آمد. در سال ۲۰۱۱ آلمان سومین صادرکننده بزرگ و همزمان سومین واردکنندهٔ بزرگ دنیا بود. بیشترین صادرات آلمان در حوزه‌های مهندسی از قبیل ماشین‌سازی، خودرو، محصولات شیمیایی و فلزات است. این کشور همچنین از جمله کشورهای پیشرو در ساخت توربین‌های بادی و نیروگاه‌های خورشیدی به شمار می‌رود و شهرهای آن هر ساله شاهد برگزاری نمایشگاه‌ها و کنگره‌های تخصصی هستند. سال ۲۰۱۱ برای اقتصاد آلمان یک سال رکوردشکن به حساب می‌آید. شرکت‌های آلمانی در این سال بیش از ۱ تریلیون یورو کالا به خارج صادر کردند که بیشترین میزان در تاریخ این کشور به شمار می‌رود. رکورد دیگر، اشتغال ۴۱٫۶ میلیون نفر در این کشور در سال ۲۰۱۱ است. در سال ۲۰۱۲ نیز اقتصاد آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی رشد خوبی را تجربه کرد.

داده‌های آماری

سطح بهره‌وری نیروی کار در آلمان و اروپا. داده‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، ۲۰۱۲
سرانه تولید ناخالص ملی چهار کشور ثروتمند اروپای غربی
صادرات آلمان بر پایه محصول صادراتی از دیده‌بان اقتصادی دانشگاه هاروارد

در سال ۲۰۱۵ نرخ بیکاری آلمان ۴٫۸٪ بود. نرخ شاخص مصرف‌کننده نیز ۰٫۶٪ در سال ۲۰۱۴ محاسبه شد. جدول زیر نرخ رشد میانگین غیر فصلی تولید ناخالص ملی آلمان را از سال ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۴ نشان می‌دهد.

سال GDP
میلیارد یورو
تغییر
۱۹۹۲ ۱۶۴۸٫۴۰ ۱٫۹٪+
۱۹۹۳ ۱۶۹۶٫۹۰ ۱٫۰٪+
۱۹۹۴ ۱۷۸۲٫۲۰ ۲٫۵٪+
۱۹۹۵ ۱۸۴۸٫۵۰ ۱٫۷٪+
۱۹۹۶ ۱۸۷۵٫۰۰ ۰٫۸٪+
۱۹۹۷ ۱۹۱۲٫۶۰ ۱٫۷٪+
۱۹۹۸ ۱۹۵۹٫۷۰ ۱٫۹٪+
۱۹۹۹ ۲۰۰۰٫۲۰ ۱٫۹٪+
۲۰۰۰ ۲۰۴۷٫۵۰ ۳٫۱٪+
۲۰۰۱ ۲۱۰۱٫۹۰ ۱٫۵٪+
۲۰۰۲ ۲۱۳۲٫۲۰ ۰٫۰٪+
۲۰۰۳ ۲۱۴۷٫۵۰ ۰٫۴٪-
۲۰۰۴ ۲۱۹۵٫۷۰ ۱٫۲٪+
۲۰۰۵ ۲۲۲۴٫۴۰ ۰٫۷٪+
۲۰۰۶ ۲۳۱۳٫۹۰ ۳٫۷٪+
۲۰۰۷ ۲۴۲۸٫۵۰ ۳٫۳٪+
۲۰۰۸ ۲۴۷۳٫۸۰ ۱٫۱٪+
۲۰۰۹ ۲۳۷۵٫۵۰ ۵٫۱٪-
۲۰۱۰ ۲۴۹۶٫۲۰ ۴٫۲٪+
۲۰۱۱ ۲۵۹۲٫۶۰ ۳٫۰٪+
۲۰۱۲ ۲۶۴۵٫۰۰ ۰٫۷٪+
۲۰۱۳ ۲۸۰۹٫۴۸ ۰٫۴٪+
۲۰۱۴ ۲۹۱۵٫۶۵

شرکت‌ها

از ۵۰۰ شرکت بزرگ دنیا که بر اساس میزان درآمد در لیست فورچون گلوبا

تبلیغات