آلفردو کرائوس

آلفردو کرائوس
آلفردو کرائوس در نقش «دوک» در اپرای ریگولتو در تالار اپرای متروپولیتن نیویورک
اطلاعات پس‌زمینه
نام شناسنامه‌ای آلفردو کرائوس تروخی‌یّو
زادگاه ۲۴ نوامبر ۱۹۲۷(۱۹۲۷-11-۲۴)
لاس پالماس، جزایر قناری، اسپانیا
خاستگاه اسپانیایی
تاریخ مرگ ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۹ میلادی (۷۱ سال)
مادرید، اسپانیا
سبک موسیقی کلاسیک، اپرا
حرفه‌(ها) خواننده اپرا (تنور)
سازها صدا
سال‌های فعالیت ۱۹۵۶ تا ۱۹۹۸

آلفردو کرائوس (اسپانیایی: Alfredo Kraus؛ ۲۴ سپتامبر ۱۹۲۷(1927-09-24) – ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۹(۱۹۹۹-09-۱۰)) یک خواننده تنور برجستهٔ اپرا اهل اسپانیا بود. شهرت او به سبب هنر بی‌نظیرش در زمینه بل کانتو در اپرا بود. او را یکی از بهترین مترجمان و اجراکنندگان شخصیت اصلی اپرای «ورتر» اثرِ «ژول ماسنه» (بویژه در آریای «برای چه مرا از خواب بیدار کردی؟») می‌دانند.

زندگی‌نامه

پدر او اتریشی و مادرش اسپانیایی بود و یادگیری موسیقی را با فراگیری نواختن پیانو از سن ۴ سالگی آغاز کرد و در سن ۸ سالگی در گروه کُر مدرسه‌اش، آواز می‌خواند. برادر او «فرانسیسکو کرائوس تروخی‌یّو» نیز یک خوانندهٔ باریتون اپراست و در کنار او به تحصیل موسیقی پرداخته است. او فنون صداسازی و خوانندگی را نزد «مرسدس یوپارت» در میلان آموخت.

تکنیک عالی او در خوانندگی و مراقبتی که از صدایش می‌کرد، باعث شد تا اوایل هفتاد سالگی، به کار خوانندگی اپرا ادامه دهد. او صدایی بسیار صاف و واضح با دانگ بالا داشت. به همین دلیل، برخی از خبرگان و صاحب‌نظران اپرا، او را یکی از بزرگترین خوانندگان تنور در قرن بیستم می‌دانند.

اولویت او در خوانندگی، یک‌پارچگی و ظرافت هنری در اجرای نقش‌ها بود، تا نشان دادن قدرت و وسعت صدایش و این یکی دیگر از دلایلی بود که در جامعه موسیقی و هنر، احترام زیادی برایش قائل بودند.

او برندهٔ جوایز گوناگونی از جمله «جایزهٔ شاهدخت آستوریاس» (۱۹۹۱) شده است.

تبلیغات