آلت مردی

آلت مردانه آلت تناسلی مرد (یا کیر) اندامی است بدون استخوان و غضروفی در انسان مذکر که بافت نعوظی آن از سه سیلندر (دو عدد جسم غاری (به انگلیسی: Corpus cavernosum) و یک عدد جسم اسفنجی (به انگلیسی: Corpus Spongiosum)) به طولی حدود ۲۰ سانتیمتر و قطر حدود ۵/۲ سانتیمتر تشکیل شده‌است. در زیر آلت تناسلی، بیضه قرار دارد. کیر برای آمیزش جنسی و دفع ادرار استفاده می‌شود.

در آلت تناسلی مردانه اغلب نواحی حساسی وجود دارند که تحریک آنها باعث تحریک جنسی فرد و نعوظ قضیب می‌شود. در اوج لذت جنسی (ارگاسم)، منی (مایعی دارای اسپرم) از بیضه خارج شده و از راه قضیب خارج می‌شود. در صورت ریخته شدن منی در مهبل زن، ممکن است تخمک زن با اسپرم‌های مرد ترکیب شده و زن باردار (حامله) شود. (روش‌هایی برای پیشگیری از بارداری وجود دارد.)

نمودار تشریحی از آلت تناسلی انسان

این عضو در مردان به صورت استوانه‌ای شکل می‌باشد که از ۳ بافت تو در تو تشکیل شده است. این بافت ها اسفنجی شکل هستند و در واقع مانند جَک‌های بادی عمل می کنند به این صورت که حاوی سلول‌هایی می‌باشند که در هنگام تحریک جنسی، با ارسال پیام عصبی در بخش استوانه‌ای آلت، اتساع عروق روی میدهد و در نتیجه، حجم زیادی از خون به فضاهای موجود در بافت نعوظی وارد می‌شود. اجسام غاری و جسم اسفنجی پرخون و متسع می‌شوند و وریدهای خود را بر روی فاسیای اطراف خود می‌فشارند. به این ترتیب، جریان خون از بافت نعوظی به تعویق می‌افتد و فشار داخلی افزایش یافته و بالا می‌ماند. درنتیجه، طول و قطر آلت افزایش می‌یابد و نعوظ حاصل می‌گردد.

واژه‌شناسی

کهن ترین واژه‌ در زبان فارسی برای اندام مردانه «کیر» (آوانگاری: kīr) است که خود از «كِر» (آوانگاری: kēr) در زبان پارسی میانه گرفته شده‌است. کیر را در پارسی میانه (یا پارسیک) با خط پهلوی به‌گونهٔ «» می‌نوشتند، و در بعضی متن‌های پهلوی نیز با هُزوارِشِ «» آمده‌است. واژه‌ «ذَکَر» در زبان عربی همان «کیر» در پارسی است که با دگرگونی، به زبان تازی ره گشوده‌است.

در زبان فارسی نو به کیر در حالت عادی و شق نشده، چُل هم گفته می‌شود. هم‌چنین، در ادبیاتِ گذشتگان به آن «حمدان» یا «حمدون» نیز گفته می‌شده؛ برای مثال، سوزنی سمرقندی، در هزلیاتِ خود از آن استفاده کرده‌است.

در فارسی عامیانه، به آلت تناسلی مرد، «دودول»، «شوشول» یا «شومبول» گفته می‌شود.

دستگاه تولید مثل در مردان

علاوه بر آمیزش جنسی، دستگاه تولید مثل در مردان هورمون‌های جنسی لازم برای تولید اسپرم و تکامل جنسی در دوران بلوغ را می‌سازد. اعضای تناسلی مرد از آلت تناسلی، بیضه و کیسه بیضه که بیضه‌ها در آن آویزان هستند، تشکیل می‌شوند. هر بیضه حاوی لوله‌های منی ساز (به انگلیسی: Seminiferous tubules) است که اسپرم می‌سازند. اسپرم در اپیدیدیم یک لوله پیچ در پیچ که پشت هر بیضه قرار دارد، نگهداری می‌شود. یک لوله دیگر به نام مجرای وابران (به انگلیسی: Vas deferens)، هر اپیدیدیم را به یک مجرای انزالی وصل می‌کند که این مجرا خود به پیشابراه وصل می‌شود. سه غده (یک جفت غده ساخت منی و غده پروستات)، مایعاتی را ترشح می‌کنند که وظیفه انتقال و تغذیه اسپرم را برعهده دارند؛ این ترشحات همراه اسپرم، مایعی به نام مایع منی را تشکیل می‌دهند. در طول فعالیت جنسی، بافت نعوظی آلت تناسلی، پر خون شده، آلت تناسلی را دراز و سفت می‌کند تا بتواند وارد مهبل زن شود. در هنگام ارگاسم، انقباضات عضلانی مایع منی را از طریق هر وازدفران به طرف پیشابراه و خارج از آلت تناسلی می‌رانند. درحالت عادی آلت تناسلی نر کوچک و شل می‌باشد ولی پس از تحریک شدن به حالت نعوظ در می‌آید.

اندازه آلت مرد

نوشتار اصلی: اندازه آلت مرد

هرچند نتایج تحقیقات معتبر در زمینه اندازه آلت مرد تا حدی با یکدیگر اختلاف دارند، اما بنا بر اجماع عمومی پژوهشگران، میانگین طول آلت تناسلی مردان بالغ بین ۱۲٫۹ تا ۱۵ سانتی‌متر است و ۹۵ درصد میانی نیز طول بین ۱۰٫۷ تا ۱۹٫۱ سانتی‌متر دارند. در مورد محیط یا دور ِ آلت تناسلی مردان هم اجماع عمومی بر روی میانگین ۱۲٫۳ سانتی‌متر است که به معنای قطری معادل ۳٫۹ سانتی‌متر در حالت نعوظ کامل است.

میانه حسابی اندازه‌های آلت تناسلی مردان، یعنی رقمی که ۵۰ درصد افراد از آن پائین‌تر و ۵۰ درصد بالاتر از آن قرار می‌گیرند، کمی پائین‌تر از میانگین است. ارتباطی بین اندازه آلت تناسلی مردان و نژاد مشاهده نشده‌است. آلت تناسلی مردان ختنه شده به طور میانگین ۸ میلی‌متر کمتر از همتایان ختنه نشده است.

یک پروژه تحقیقاتی که توسط پزشکانی با ملیت‌های مختلف انجام شد نشان می‌دهد که در مقیاس جهانی، طول آلت در حالت کاملاً تحریک شده بین ۹٫۶ - ۱۶ سانتیمتر می‌باشد. همچنین اشاره شده‌است که طول آلت نه تنها از ژنتیک، بلکه از فرهنگ، رژیم غذایی و میزان تماس با مواد شیمیایی و سمی نیز تاثیر می‌پذیرد.

اگر طول آلت در حالت نعوظ از ۲،۵ برابر انحراف معیار طول آلت جامعه، کمتر باشد، یا در حالت نعوظ از ۷ سانتی متر کوچکتر باشد، میکروپنیس نام دارد و احتمال نازایی در آنان زیاد است.در غیر این صورت، کوچک بودن در طیف جمعیتی آن مشکلی برای زاد و ولد ایجاد نمی‌کند.

سیلندرهای آلت تناسلی

مقطع از سیلندرهای آلت تناسلی مرد که عمل نعوظ را انجام می‌دهند.

این سیلندرها که در کنار هم قرار گرفته در قسمت داخلی متصل به استخوانهای لگن خاصره و قسمت خارجی آن توسط پوست پوشانیده که نمای اندام تناسلی ظاهری را تشکیل می‌دهد.

قسمت بیرونی بافت نعوظی را اگر از داخل به خارج توضیح دهیم در داخلی ترین قسمت گفته شد که از سه سیلندر طولی (۲ عدد بافت اصلی نعوظ به نام اجسام غاری (به انگلیسی: Corpus cavernosum) و سومی بنام جسم اسفنجی (به انگلیسی: Corpus Spongiosum) که حاوی مجرای ادراری است و در زیر ۲ سیلندر قبلی قرار گرفته).

داخل سیلندرهای نعوظی بافت اسفنجی قرار گرفته که فضای زیادی را هنگام نعوظ جهت ورود خون ایجاد می‌کند و دیواره آن از بافت بسیار قوی و ضخیم بنام تونیکا آلبوژینه تشکیل شده‌است.

سیلندرها توسط بافت قوی دیگری بنام فاسیای باکس (Bucks fasia) در کنار هم قرار می‌گیرند تا خود شکل سیلندری واحدی را تشکیل دهد و روی آن را بافتهای نرم و لغزنده زیر جلدی و پوست است که قابلیت حرکت و لغزندگی بین پوست و بافت نعوظی را ایجاد می‌کند تا بدون کشش و فشار بر روی پوست، سایز آلت تناسلی در حالت نعوظ چند برابر بزرگتر شود.

نعوظ

مکانیسم نعوظ بدین شرح است که هنگام تحریک جنسی و یا فعال شدن مکانیسم نعوظی به هر دلیل، جریان خون بداخل بافت اسفنجی این سیلندرها به سرعت و شدت افزایش یافته بطوری که خون ورودی، فرصت خارج شدن از طریق سیاهرگها را ندارد. سیلندرها افزایش بارز حجم پیدا کرده و همچون بادکنکی که بطور کامل پر باد شده باشد حجیم و سفت می‌گردد.

سفتی دیواره سیلندرها باعث بسته شدن ۹۰٪ قابلیت خروج خون از سیلندرها می‌گردد تا بافت آلت پر خون باقی بماند. این فشار به بالاتر از حد متوسط فشار خون فرد، یعنی حدود ۱۲۰ میلی متر جیوه می‌رسد و باتوجه به محصور بودن خون با دو بافت قوی تونیکا آلبوژینه دیواره سیلندرها و فاسیای باکس پوشاننده آنها منجر به قوام سخت و شبیه به استخوانی بافت آلت تناسلی مردان درحالت نعوظ می‌گردد. از این نظر، آلت مردان شباهت بسیار زیادی با چوچوله در زنان دارد. بر خلاف آلت تناسلی مردانه که از نظر هومولوژی متشابه چوچوله‌است، پیشابراه در چوچوله قرار ندارد و نقش چوچوله صرفاً در لذت جنسی است. برخلاف آلت، تنها بخش کمی از چوچوله نمایان است. در برخی لهجه‌های فارسی از جمله لهجه هراتی نام ایندو نیز مشابه هم و بصورت کِچُل (کلیتریس) و چُل (کیر) نامیده می شوند.

در فرهنگ

در هنر یونان باستان، به طور معمول آلت کوچکتری نسبت به اندازه مورد انتظار در مردان دیده می‌شود. هنر رنسانس نیز همین رویه را در پیش گرفت. گفته می‌شود که در یونان قدیم از دید فرهنگی آلت کوچک و ختنه نشده برای مردان مطلوب‌تر شناخته شده و در عوض داشتن آلت بزرگ و ختنه شده مضحک و بی تناسب به نظر می‌رسیده‌است.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۳ نشان داد که تنها ۵۵٪ مردان از اندازه آلت تناسلی خود راضی هستند و این در حالی است که ۸۵٪ زنان از اندازه آلت تناسلی شریک جنسی خود راضی بوده‌اند.

بیماری‌ها

پانویس

 1. «آلت مردانه، آلت» هم‌ارزِ «penis»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی و زیر نظر غلامعلی حدادعادل، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ آلت مردانه) 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ «شکستگی آلت تناسلی مرد». بازبینی‌شده در ۰۹/۱۰/۲۰۱۱. 
 3. ریچارد س.اسنل. آناتومی بالینی اسنل. تهران: کتاب ارجمند، 1387. شابک ‎۹۷۸-۶۰۰-۹۰۸۹۵-۴-۳. 
 4. MacKenzie, D. N. (1971). A concise Pahlavi Dictionary, London: Oxford University Press, p. 51.
 5. فرهنگ هزوارش‌های دبيرهٔ پهلوی، فريدون جنيدی، ص ٢
 6. از داستان ایران بر بنیاد گفتارهای ایرانی، فريدون جنيدی، ص ٤١٧
 7. لغت‌نامهٔ دهخدا
 8. درسنامه فیزیولوژی پزشکی گایتون/جان ادوارد هال;ترجمه مسعود خدایی...:تهران:کتاب ارجمند:غزال جوان،1389. شابک:978-600-5689-75-4:ج2
 9. PMID 8709382 (PubMed)
  ارجاع بعد از چند دقیقه به صورت خودکار انجام می‌گیرد. Jump the queue or expand by hand
 10. PMID 11416836 (PubMed)
  ارجاع بعد از چند دقیقه به صورت خودکار انجام می‌گیرد. Jump the queue or expand by hand
 11. "ANSELL RESEARCH – The Penis Size Survey". Ansell. March 2001. Retrieved 2006-07-13. 
 12. Understanding circumcision: a multi-disciplinary approach George C. Denniston, Frederick Mansfield Hodges (2001)
 13. Size decrease in Male infants with prenatal phthalate exposure. ehp. Retrieved on ۲۰۰۶-۱۱-۰۸
 14. PCBs DIMINISH PENIS SIZE. Retrieved on ۲۰۰۷-۰۴-۰۹
 15. «Micropenis From Wikipedia, the free encyclopedia». 
 16. «Micropenis». 
 17. ریچارد اس.اسنل (۲۰۰۸). پرینه، در کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون. (ترجمه غلامرضا حسن زاده). تهران: انتشارات کتاب ارجمند; ۱۳۸۷. صفحه ۵۰۹
 18. Why does so much ancient Greek art feature males with small genitalia
 19. Does Size Matter? Men’s and Women’s Views on Penis Size Across the Lifespan